TOP 10 najčitanijih tekstova u 2017.

TOP 10 najčitanijih tekstova u 2017.

TOP 10 najčitanijih tekstova u 2017.

Tokom protekle godine pisali smo o slobodi izražavanja, napadima na novinare, greškama koje su mediji napravili i o novostima u profesiji.

Hvala vam što nas pratite! Ovih deset tekstova su bili najčitaniji:

Kemoterapija ili soda bikarbona?

Izvještavanje o znanstvenim temama izrazito je odgovorna oblast u novinarstvu, a nikako poligon za ostvarivanje klikova.

Bezupješno pokušavam razuvjeriti znance kako su devedestih zarađivali hiljade maraka, ili one malo starije, kako su u onom sistemu sa platom išli na ljetovanje (bez čekova) i „još je  preostajalo para“; kako se „golf“ otplaćivao za šest godina itd. Mnogi

Mnogi web portali pišu o „najboljoj godini u historiji Jugoslavije“ - da li je bilo baš tako, kako smo zapravo živjeli Markovićeve 1990.?

Najbolje prilike za novinarske grantove 2017.

Donosimo pregled nekih od dostupnih podsticaja za novinare, koji uključuju financijsku podršku, edukacije i putovanja.

Tito, partija, omladina, (demokratska) akcija

Podsmijeh prema Facebook statusu sarajevskog starogradskog vijećnika pokazuje kako se „mahala“ preselila na društvene mreže.

Iznosi plata urednika na javnom servisu javne su informacije

Javni radiotelevizijski servis podliježe ZOSPI-ju i plate zaposlenih moraju biti javne.

Snimak požara u Sarajevu: Sve za klikove

Zarad većeg broja klikova zaboravlja se novinarska etika, a objavljivanje snimka nesretne žene u plamenu primjer je kršenja tih principa.

Collegium Artisticum i dvije slike Sarajeva

Jugoslovenska pošta i Jugoslovenski list – za jedne je rad grupe umjetnika u Sarajevu 1939. bio "vidljiv" a drugi su ga ignorisali.

Osmomartovski sunovrat: Sabina Silajdžić i N1

Kolumna na N1, mistično naslovljena ”iliti ’gender issue’ nekad i sad”, omalovažava sve one koji se u BiH bave borbom za ženska prava.

Kjašif Smajlović: Najčasniji među nama

Na dvadesetpetu godišnjicu ubistva novinara Kjašifa Smajlovića, objavljujemo njegove posljednje izvještaje i priču o njegovom životu.

Pravopisne greške štete reputaciji novinarstva

Najbanalnije pravopisne (ortografske) greške, mada izuzetno vidljive, postaju pravilo, a ne izuzetak u novinarstvu u Bosni i Hercegovini.