Huškanje i govor mržnje neprihvatljivi u javnom prostoru

Huškanje i govor mržnje neprihvatljivi u javnom prostoru

Huškanje i govor mržnje neprihvatljivi u javnom prostoru

Vijeće za štampu i online medije i PEN Centar u BiH reagovali na napade na Franju Šarčevića

foto: Franjo Šarčević / X

Upravni odbor Vijeća za štampu i online medije u Bosni i Hercegovini (BiH) upozorio je javnost, novinare i urednike da su huškanje i govor mržnje neprihvatljivi u javnom prostoru, upozoravajući na medijske napade na urednika portala Prometej.ba Franju Šarčevića.

U današnjem saopštenju Upravni odbor podsjeća na Kodeks za štampane i online medije u kome se ističe da su novinari dužni da učine sve kako ne bi huškali i/ili poticali na mržnju i/ili nejednakost.

„Svjedoci smo da danima traje medijska hajka na Šarčevića u koju su se, osim korisnika društvenih mreža, uključili i novinari koji, prema Kodeksu, u svakom trenutku trebaju biti svjesni opasnosti koja se javlja kada mediji govorom mržnje potiču na diskriminaciju i netoleranciju“, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da s obzirom na to da su se osude Šerčevićevih kritika na društvene pojave raširile cijelim medijskim prostorom, Upravni odbor Vijeća za štampu i online medije u BiH upozorava i kako su urednici i izdavači odgovorni za ukupan sadržaj štampanog ili online medija pa i onog koji je objavljen putem društvenih mreža, a time i za publiciranje korisničkih komentara u online komunikacijskom prostoru.

„Upravni odbor Vijeća za štampu i online medije u BiH najoštrije osuđuje hajku i upozorava na nesagledive posljedice pretvaranja medijskog prostora u beskrupulozni obračun s neistomišljenicima“, istaknuto je.

Napade na Šarčevića osudili su i članovi PEN Centra BiH. U saopštenju od subote PEN Centra BiH članovi zahtijevaju da nadležni organi utvrde stepen i vrstu odgovornosti iz domena krivičnog i prekršajnog zakonodavstva u njegovom slučaju.

Takođe traže od nadležnih tijela da ispitaju i sankcionišu sve slučajeve kršenja zakona i kodeksa medija i novinarske profesije u kontekstu stava Udruženja BH novinari koje je zatražilo hitnu istragu i sankcionisanje medija u ovom slučaju, a kojem su se pridružila i ostala profesionalna novinarska udruženja iz regije, koja djeluju u okviru mreže SafeJournalists.

Pozvali su i sve nositelje vlasti da upotrijebe funkciju koju obnašaju i političku moć koju imaju da, kako je naglašeno, ovakva ponašanja osude, zaustave i učine sve da se preveniraju mogući novi slučajevi, a oni koji su u ovakva djelovanja neposredno uključeni da prestanu sa takvom praksom.

Podsjetili su da napad na Šarčevića nije jedini. To se, kako su dodali u saopštenju, ustalilo kao normalno ponašanje i potpuno dopuštena stvar.

„Vlasti na svim nivoima moraju biti svjesne da su odgovorne ljudima i da trebaju i MORAJU biti izloženi kritici javnog mnijenja. Takva praksa i ponašanja, a naročito kada se radi o slučajevima gdje nositelji vlasti ovakva ponašanja čine, podstiču, odobravaju, i/ili prikrivaju, se moraju zaustaviti i sankcionirati“, navedeno je iz PEN Centra u BiH.

Potpisnici su istakli i da vjeruju da se neće uskoro, ali i nikako, desiti da „'padne mrtva glava' pa da onda imamo slučaj oko kojeg ćemo se moći jednoglasno usuglasiti, apelirajući uzaludno post festum i post mortem na zaštitu prava na život i slobodu govora i izražavanja“.

Stava su, kako su naveli, da svaka građanka i građanin ove države imaju pravo i obavezu da kritikuju sve što u državi ne valja a ne isključivo unutar vlastititog etno-nacionalnog korpusa.

„Praksa po kojoj samo 'svoj' smije kritikovati 'svoga' mora biti dokinuta i ne smije biti uzrok i razlog da se onima koji zaviruju 'kod drugog u dvorište' crtaju mete na leđima i navlače omče oko vrata“, naglasili su članovi PEN Centra u BiH.

Izvor: Vijeće za štampu i online medije u BiH, PEN Centar u BiH

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.