KRIK dobio sudski spor protiv Kurira

KRIK dobio sudski spor protiv Kurira

KRIK dobio sudski spor protiv Kurira

Kurir je tvrdio da KRIK urušava ugled tabloida
 
foto: KRIK / Facebook
 
Privredni sud u Beogradu odbio je tužbu koju je izdavač Kurira podnio protiv KRIK-a tvrdeći da je taj medij nelojalna konkurencija i da urušavaju ugled ovog tabloida, javio je KRIK juče.
 
Tužba je, kako se dodaje u objavi KRIK-a, uslijedila nakon što je KRIK-ov portal Raskrikavanje, koji provjerava tačnost informacija objavljenih u medijima, utvrdio da je Kurir tokom 2020. na naslovnim stranama objavio 163 lažne, neutemeljene ili manipulativne vijesti. Presuda je prvostepena i Kurir može da se žali na nju.
 
Sutkinja Ljiljana Stojković istakla je u presudi da su navodi tužbe da je došlo do povrede konkurencije na medijskom tržištu neprihvatljivi jer informacije koje su objavljene na sajtu Raskrikavanja ne mogu potpasti pod primjenu Zakona o trgovini Srbije, na osnovu kojeg je podnesena tužba.

„Tuženi nisu trgovci i ne mogu biti u konkurentnom odnosu kako to navedeni zakon propisuje“, zaključila je sutkinja, prenosi KRIK.

Ona je navela i da je KRIK „neprofitna organizacija osnovana radi dobročinog ostvarivanja opšte korisnih ciljeva iz oblasti novinarstva“.

KRIK piše da presuda nije konačna i izdavač Kurira preduzeće Mondo Inc na nju može da se žali.

Osim KRIK-a, tužbom Kurira iz 2021. godine bili su obuhvaćeni i portal Cenzolovka, list Danas, Udruženje Centar za interkulturnu komunikaciju i portal Javni servis, protiv kojeg je kasnije povučena tužba. Tužbom je traženo i da im KRIK isplati ukupno 11 miliona dinara.

Portal Raskrikavanje, navodi KRIK, godinama unazad objavljuje analizu naslovnih strana dnevnih novina u Srbiji, prema metodologiji ocjenjivanja koja je dostupna na sajtu.

Kurir je, istakao je KRIK, često udarna pesnica vlasti za obračun sa političkim neistomišljenicima ili nezavisnim novinarima, pa tako, kako se dodaje, nerijetko objavljuje lažne i neprovjerene vijesti i time krši novinarski kodeks.

KRIK podsjeća da je zbog analize Raskrikavanja Kurir protiv KRIK-a krajem prošle godine podnio još jednu tužbu Privrednom sudu Srbije, takođe zbog navodne nelojalne konkurencije i narušavanja ugleda. I ovom tužbom, navodi KRIK, obuhvaćeni su mediji koji su prenijeli podatke iz njihove analize – da je na naslovnim stranama Kurira 2022. godine bilo najmanje 122 neutemeljene, pristrasne ili manipulativne vijesti. I ovom tužbom Kurir traži da mu se isplati 11 miliona dinara.

Posljednjih godina broj takozvanih SLAAP tužbi protiv KRIK-a raste, piše ovaj medij, navodeći da su u pitanju tužbe koje podnose ljudi iz vlasti ili bliski njima, a koje se, dodaje se, pokreću samo kako bi se novinari zastrašili, a mediji spriječili da objavljuju nova otkrića.

Među onima koji su pokrenuli postupke protiv KRIK-a i novinara medija su kum predsjednika Srbije Aleksandra Vučića Nikola Petrović, bivša državna sekretarka MUP-a Srbije Dijana Hrkalović, Predrag Koluvija, vlasnik „Jovanjice“ kome se, naveo je KRIK, sudi za uzgajanje više od tone i po marihuane, kontroverzni biznismeni Bogoljub Karić i Stanko Subotić, kao i kompanija „Mineco“.

Izvor: Krik

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.