Optužbe za izvještavanje o ukrajinskom ratu protiv freelance novinara iz Južne Koreje

Optužbe za izvještavanje o ukrajinskom ratu protiv freelance novinara iz Južne Koreje

Optužbe za izvještavanje o ukrajinskom ratu protiv freelance novinara iz Južne Koreje

Novinar je prethodno kažnjen sa oko 3.500 eura zbog izvještavanja o ratu u Ukrajini.

foto: IFJ / Facebook

Protiv freelance fotoreportera Janga Jin-younga podnesena je krivična prijava zbog izvještavanja o ratu u Ukrajini bez dozvole Vlade Južne Koreje, javlja Međunarodna federacija novinara (IFJ) koja se pridružuje svojoj podružnici - Udruženju novinara Koreje (JAK), pozivajući korejsku vladu da poništi optužbe protiv Jin-younga.

Jin-young je 28. marta 2023. godine kažnjen sa oko 3.500 eura zbog izvještavanja o ratu u Ukrajini, gdje je izvještavao, kako piše IFJ, bez dozvole ili naznake Ministarstva vanjskih poslova Južne Koreje.

Vlada Republike Koreje optužila je Janga Jin-younga na osnovu Zakona o pasošima (ograničenje u upotrebi pasoša) 14. aprila 2022. godine. Prema Zakonu, određeno je da se „prestane posjećivati ili boraviti u određenim zemljama ili regionima u kojima je došlo do rata”.

IFJ navodi da upotreba Zakona o pasošima, koji, kako navode, navodno krši ustav Republike Koreje, ograničila je pravo lokalnih novinara da putuju u konfliktna područja kako bi obavili svoj posao, pri čemu su građani Južne Koreje bili primorani da se oslanjaju na strano izvještavanje o ratu i sukobu. Organizacija dodaje da stoji uz JAK u podršci Narodnoj koaliciji za reformu medija i njenoj žalbi na Jin-youngove neosnovane krivične optužbe.

Na početku rata 2022. godine, Ministarstvo vanjskih poslova odredilo je odabrani broj novinara u „sistem dozvola“ da putuju u Ukrajinu na ograničeni broj dana. Jin-young, freelance fotoreporter, odletio je u Poljsku 5. marta 2022. godine zbog zabrinutosti da će ograničenja uticati na kvalitet i kvantitet vijesti korejskih medija o sukobu. Njegov rad su od tada preuzele razne lokalne kuće, uključujući SisaIN i Workers.

Iako je Jin-young prkosio Ministarstvu vanjskih poslova i Zakonu o pasošima, Narodna koalicija za reformu medija utvrdila je da član 17(1) Zakona, po kojem je Jing-young optužen, krši član 21(2) južnokorejskog ustava, koji „zabranjuje svaki sistem dozvola za štampu ili objavljivanje“. Kao rezultat toga, Koalicija će osporiti optužbe i novčanu kaznu na Ustavnom sudu Južne Koreje.

Zakon o pasošima stupio je na snagu u augustu 2007. godine i od tada je blokirao rad novinara da se bave izvještavanjem iz zona sukoba širom svijeta. Korejskim novinarima je također zabranjeno izvještavanje bez vladine dozvole u Iraku, Somaliji, Afganistanu, Jemenu, Siriji i Libiji. Republika Koreja jedina je zemlja na svijetu koja ima „sistem dozvola“ za izvještavanje u konfliktnim područjima, podsjeća IFJ.

Izvor: IFJ

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.