• YouTube

Vijesti i događaji

U izraelskom napadu na bolnicu u Khan Younisu ubijen novinar Hassan Esleih

U bolnici u Khan Younisu ubijen još jedan palestinski novinar

U izraelskom napadu na bolnicu u Khan Younisu ubijen novinar Hassan Esleih

Hassan Abdel Fattah Esleih bio je na liječenju u bolnici Nasser zbog ranije zadobijenih povreda.

foto: PCHR

U izraelskom zračnom napadu na bolnicu Nasser u Khan Younisu 13. maja ove godine ubijen je palestinski fotoreporter Hassan Abdel Fattah Esleih, koji je u toj bolnici bio na liječenju zbog ranije zadobijenih povreda, javio je BBC.

Palestinski centar za ljudska prava (PCHR) osudio je ubistvo novinara Hassana Esleiha. Iz PCHR-a tvrde da kontinuirani napadi i ubijanja novinara ne ostavljaju nikakvu sumnju u to da je riječ o ciljanim napadima na novinare. Njihov cilj je, kako navode, zastrašiti i ušutkati novinare te ih spriječiti da svijetu prenesu istinu o onome što se dešava u Pojasu Gaze. 

Prema informacijama koje je prikupio terenski tim PCHR-a, izraelska bespilotna letjelica ispalila je raketu na sobu u odjelu u Medicinskom kompleksu Nasser, gdje je na licu mjesta poginuo tridesetsedmogodišnji freelance novinar Hassan Abdel Fattah Esleih. U napadu je, kako navode, ubijen još jedan pacijent, a 12 osoba je ranjeno.

Esleih je bio hospitaliziran od 7. aprila ove godine, nakon što je zadobio povrede i opekotine u izraelskom zračnom napadu koji je ciljao novinarski šator pored iste bolnice. U tom napadu ubijena su dva novinara, a deset ih je ranjeno, uključujući Esleiha.

Esleih je, kako piše PCHR, istaknuti aktivista na društvenim mrežama i saradnik nekoliko lokalnih medijskih kuća, koji je bio izložen prijetnjama od početka rata u Gazi. Izraelske snage su, kako se ističe, pokrenule huškačku kampanju protiv njega nakon njegovog izvještavanja o događajima 7. oktobra 2023. godine, tokom kojih je profesionalno dokumentovao razvoj situacije.

Sa ubistvom ovog novinara, broj ubijenih novinara od 7. oktobra 2023. povećan je na 215. To je, kako navodi PCHR, najveći broj ubijenih novinara ikada zabilježen u svijetu od 1992. godine, otkako se takvi podaci evidentiraju.

Od 215 ubijenih novinara, navodi se da je 13 žena. Većina ih je ubijena u zračnim napadima, dok su drugi uglavnom stradali u snajperskim napadima. Neki su, zajedno s članovima svojih porodica, ubijeni u ciljanim napadima na njihove domove, dok je određeni broj stradao u neselektivnim bombardovanjima. PCHR ističe da su neki novinari bili direktna meta izraelske vojske, dok su drugi izgubili živote obavljajući svoje novinarske zadatke. Iz ove organizacije navode da je izraelska vojska također targetirala veliki broj aktivista na društvenim mrežama, redovno ih huškajući i prijeteći im smrću ukoliko ne ušute.

PCHR poziva međunarodnu zajednicu da javno osudi ubijanje novinara, izvrši pritisak na Izrael da odmah prekine takve napade i hitno preduzme mjere kako bi se civilima, uključujući novinare, pružila međunarodna zaštita u Pojasu Gaze. 

PCHR također poziva međunarodne novinarske organizacije, uključujući Međunarodnu federaciju novinara, da hitno intervenišu i izvrše pritisak na Izrael kako bi bio pozvan na odgovornost za ubijanje i ciljanje novinara u Palestini. Pored toga, PCHR poziva tužioca Međunarodnog krivičnog suda da ubrza praktične mjere u cilju okončanja istraga o zločinima počinjenim u Palestini, uključujući ubistva novinara koji žrtvuju svoje živote kako bi otkrili istinu. PCHR također poziva specijalnog izvjestioca UN-a za promociju i zaštitu prava na slobodu mišljenja i izražavanja da pojača napore u zaštiti ovog prava i istraži zločine koje su izraelske oružane snage počinile protiv novinara i medijskih kuća u Palestini.

Izvor: PCHR, BBC

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.