• YouTube

Vijesti i događaji

Brojne reakcije na gašenje Al Jazeere Balkans

Regionalna i domaća podrška zaposlenicima Al Jazeera Balkans

Brojne reakcije na gašenje Al Jazeere Balkans

Pozivi da se zaštiti medijski pluralizam i budućnost profesionalnog novinarstva.
 
foto: Al Jazeera Balkans
 
Nižu se reakcije na gašenje Al Jazeere Balkans, koja je u subotu emitovala svoje posljednje vijesti. U subotu je medijska kuća objavila da obustavlja rad nakon 14 godina, bez informacija o razlozima njenog gašenja.
 
Hrvatsko novinarsko društvo i Sindikat novinara Hrvatske objavili su da ova odluka nije samo kraj jednog važnog medijskog projekta, već i težak udarac cijelom medijskom prostoru ovog dijela Evrope i jasan signal koliko je krhak sistem slobodnog, profesionalnog i nezavisnog novinarstva.
 
“Al Jazeera Balkans bila je jedan od rijetkih medija koji je građanima pružao kvalitetne, neovisne informacije, istraživačko novinarstvo i regionalnu perspektivu. Zato je njezino gašenje, formalno opravdano poslovnim razlozima, zapravo demokratski gubitak u društvima gdje je medijski pluralizam slab ili nikakav”, navela su udruženja iz Hrvatske.
 
Novinari i novinarke Al Jazeere, kako su istakli, često su bili među rijetkima koji su imali hrabrosti glasno postavljati neugodna pitanja vlastima, razotkrivati korupciju, govoriti o kriminalu, nepravdi i zloupotrebama moći. Dodali su i da iza ove odluke ostaje oko 250 zaposlenih koji su preko noći ostali bez posla, bez sigurnosti i bez perspektive.
 
“Upozoravamo da se ovakve situacije ne mogu više promatrati kao obične poslovne odluke koje se događaju negdje daleko, bez posljedica. Ovo je udar na radnička prava, na egzistenciju cijelih porodica, ali i na pravo građana da budu istinito informisani. Nezaštićenost novinara i medijskih radnika nije samo njihov lični problem – to je izravna prijetnja demokratiji”, naglašeno je.
 
Pozvali su Vladu Hrvatske, institucije Evropske unije, političke aktere i medijske vlasnike da hitno preuzmu odgovornost i poduzmu konkretne korake za zaštitu medijskog pluralizma, sigurnosti novinara i budućnosti profesionalnog novinarstva.
 
Fakultet političkih nauka Univerziteta u Sarajevu također je uputio podršku svojim alumnistima koji su radili u ovoj medijskoj kući.
 
Iz Fakulteta su podsjetili da su njegovi nastavnici i saradnici bili sagovornici u brojnim sadržajima Al Jazeere Balkans, kao i da su novinari ove kuće nerijetko bili gosti na praktičnim predmetima. Jedna od posljednjih aktivnosti u proteklom semestru bila je panel-diskusija o Gazi, sa novinarima Al Jazeere Balkans Adnanom Rondićem, Nadinom Maličbegović i Admirom Delićem.
 
“Al Jazeera Balkans bila je primjer kvalitetnog i profesionalnog novinarstva kakvom podučavamo i naše studente, a njeno gašenje ostavlja ozbiljnu prazninu u medijskom prostoru Bosne i Hercegovine”, istaknuto je.
 
Udruženje BH novinari navelo je da je posebno zabrinjavajuće gašenje medija koji je imao stabilno finansiranje i visoke standarde zaštite prava i profesionalnog integriteta svojih novinara. Bit će to, naglasili su iz BH novinara, nenadoknadiv udar na medijsku zajednicu regije i sužavanje prostora za različitost mišljenja i kritičko novinarstvo u javnom interesu.
 
Evropska federacija novinara (EFJ) prenijela je reakciju predsjednice EFJ-a Maje Sever.
 
“Ovo nije samo još jedan udar na novinare i novinarstvo – ovo je udar i na demokratiju. Zato se moramo svi zapitati – ko je sljedeći na udaru populizma, štednje i ignorancije? Hoće li to sutra biti ljekari, pa ćemo bolesni stvarno savjete tražiti na Googleu? Hoće li to biti arhitekti, jer ‘i umjetna inteligencija zna nacrtati kuću’? Ili ćemo vjerovati informacijama koje nam serviraju Big Tech kompanije i algoritmi?”, napisala je Sever.
 
Sever je podsjetila da su prije nekoliko mjeseci zaposlenici televizije N1 dobili e-mail da ih je 26 višak. Vrlo brzo nakon toga stigla je vijest da je kompanija o kojoj ovisi distribucija N1 Srbija prodata novom vlasniku, čime je, kako je napisala Sever, upitan i daljnji rad jednog od rijetkih medija koji nije pod izravnim političkim pritiskom Aleksandra Vučića.
 
Brojne reakcije i izrazi podrške stigli su i od novinara putem društvenih mreža, a tokom vikenda od Al Jazeere Balkans opraštali su se i novinari ove medijske kuće. Stvarni razlozi gašenja još uvijek nisu poznati
 
 
___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.