• YouTube

Vijesti i događaji

3. maj - Dan slobode medija

08/05/2010

3. maj - Dan slobode medija

Festival

3. MAJ - DAN SLOBODE MEDIJA

I ove godine Mediacentar Sarajevo i BH Novinari obilježavaju 3. maj, međunarodni dan slobode medija i slobode izražavanja. Za naš portal povodom 3. maja govore: Kemal Kurspahić, Bakir Hadžiomerović, Jasmina Husanović, Svetlana Cenić, Gojko Berić, Dennis Graz i drugi. Sva mišljenja naših sugovornika dostupna su na web stranici MedijaManifesta.

Kako ove godine Mediacentar ujedno obilježava i petnaestogodišnjicu svoga rada, zajedno sa BH Novinarima odlučili smo organizovati petodnevni program povodom 3. maja i prestaviti vam filmove, nove publikacije, koncerte, teme za razgovor od kojih je svaka na svoj način vezana za naše pravo da slobodno mislimo, slobodno se izražavamo i slobodno govorimo.

Ovo pravo se ne podrazumijeva – za njega se treba izboriti, i treba ga živjeti na odgovoran način. No, ukoliko se zanemari i zloupotrijebi, urušavaju se temelji onoga čemu težimo – društva u kome zajedno učestvujemo i kome vjerujemo. Zbog toga vas pozivamo da nam se pridružite u mukotrpnoj, nekada beznadežnoj, nekada nadahnjujućoj, ali uvijek vrijednoj borbi za - slobodu medija i slobodu izražavanja.

Sretan vam 3. maj!

Predstavljanje izvještaja o medijskim slobodama u BiH i promocija digitalizovanog izdanja ''Zidnih novina''
3. maj, 12.00 h, u Mediacentru Sarajevo, Kolodvorska 3


Povodom međunarodnog dana slobode medija i izražavanja Borka Rudić, generalna tajnica Udruženja BH novinari, predstaviće rezultate istraživanja o tome kako građani razumiju slobodu medija u BiH. Osnovno pitanje na koje istraživanje odgovora je da li ima pomaka u procesu izgradnje povjerenja između građanstva i medija u BiH?


Pored razgovora o stanju medijskih sloboda, predstaviti ćemo vam i digitalizovano izdanje Zidnih novina, jedinstvenog književnog časopisa pokrenutog u nemogućim uslovima – u Sarajevu 1995. godine. Kroz 16 objavljenih brojeva predstavljeni su najznačajniji autori hrvatske, srpske, indijske, hebrejske, arapske, irske, palestinske književnosti, a prema izboru Chrisa Keulemansa, Miljenka Jergovića, Zvonimira Radeljkovića, Filipa Davida i drugih.

O Zidnim novinama i njihovom značaju za slobodu izražavanja u vrijeme kada je bila brutalno gušena, govore profesor Zdravko Grebo, pokretač i urednik ''Zidnih novina'' i Dragan Golubović, menadžer INFOBIRO-a Mediacentra.

Građani i mediji: predstavljanje rezultata istraživanja o medijskim slobodama u BiH
3.maj, 12.00 h, Hotel Bosna Banja Luka

U organizaciji Udruženja BH novinari, Kluba novinara Banja Luka i Mediacentra Sarajevo, predstavljamo rezultate analize sprovedene u BiH o građanskoj percepciji slobode medija i građanskom razumijevanju slobode medija. Ima li pomaka u procesu izgradnje povjerenja između građanstva i medija u BiH?

O istraživanju i položaju medija u BiH govore: Milkica Milojević, Udruženje BH novinari; Sekul Popović, predsjednik novinarskog sindikata u Banja Luci; i Vladimir Šušek, sekretar Kluba novinara Banja Luka.

Školski čas za slobodu medija: prominentni novinari u posjeti srednjim školama
4. maj, III Gimnazija i Katolički školski centar, Sarajevo

Kako mladi ljudi vide medije u Bosni i Hercegovini? Šta za njih znači sloboda medija i sloboda izražavanja? Da li su im mediji bitni, da li ih prate? Sa učenicima 3. i 4. godine razgovaraju  Kenan Ćerimagić, Ozren Kebo i Senka Kurt.

Sloboda izražavanja – praktične vježbe:
Projekcija dokumentarnog filma ''An Independent Mind'' (2008., Rex Bloomstein)   
5.maj, 17.30 h, u Mediacentru Sarajevo, Kolodvorska 3

Pogledajmo kako slobodu izražavanja žive rege muzičar u Maliju; zabranjeni ulični komedijaši na Baliju; seksualna radnica i blogerka u Kini; crtač stripova u Alžiru; hard-core bend koji se u Španiji zalaže za nezavisnost Baskije; novinarka na nezavisnom radiju u Gvatemali; prognani pjesnik iz Sirije u Švedskoj; i pisac iz Velike Britanije, zatvoren zbog širenja anti-semitske propagande i negiranja holokausta. Svako od njih ima svoje shvatanje slobode govora – svako od njih platio je cijenu te slobode.

8 godina/28 brojeva: promocija novih Sarajevskih sveski
6. maj, 16.00 h, u Mediacentru Sarajevo, Kolodvorska 3

Tema broja 27/28 je „Tranzicija i kultura“. Značajni pisci i mislioci iz naše regije podijelili su s nama svoja viđenja procesa tranzicije i mjesta kulture u njoj.

Političke datosti – raspad bivše Jugoslavije i pad Berlinskog zida – uslovile su niz promjena na sociokulturnom planu. Proces tranzicije na našim prostorima duhovno je udaljavao narode nekada zajedničke države. O tome i o sličnim popratnim fenomenima su pisali Enver Kazaz, Andrea Zlatar, Boris Buden, Zlatko Paković, Srđan Vučinić, Borislav Mikulić, Davor Beganović, Mihajlo Pantić, Anisa Avdagić, Alma Denić-Grabić i drugi.

Novinarska hrabrost – kako, kome, čemu?
Projekcija dokumentarnog filma i javna tribina

''Seven Years on the Frontline: Anna Politkovskaya''
(2008., Masha Novikova)
6.maj, 17.30 h, u Mediacentru Sarajevo, Kolodvorska 3

Priča o novinarskoj hrabrosti u zemlji u kojoj nema pravila. Anna Politkovskaya, novinarka ruskog dnevnog lista ''Novaya Gazeta'', sedam godina je izvještavala o užasima rata u Čečeniji, pokušavajući da skrene pažnju ruske javnosti na torturu i patnju kojoj su izloženi čečenski civili. Kroz prizmu njenih reportaža sa terena, dobijamo uvid u beznađe savremenog ruskog društva i posljedice besmislenih ratova za profit koji se vode na štetu sopstvenih građana. ''Vjerujem da je rizik dio naše profesije. Možda nije dio profesorske, ili ljekarske, ali naše jeste. Novinar mora to da razumije i prihvati – bez suza i bez straha,''  riječi su Anne Politkovskaye. Ubijena je u Moskvi, 7. oktobra, 2006. godine. Za njeno ubistvo još uvijek niko nije odgovarao. Film je titlovan na BHS jezike.

Nakon projekcije, pridružite nam se na razgovoru o jednoj od vječitih novinarskih dilema – zbog čega se baviti istraživačkim novinarstvom i rizikovati sopstveni život u zemljama u kojima nijedan kriminal nije dovoljno jak da se procesuira i javno osudi? Razgovaramo sa Šekijem Radončićem, novinarom nedeljnika ''Monitor''; Esadom Hećimovićem, novinarom magazina BH Dani i Brankicom Stanković, novinarkom i urednicom TV B92 i emisije ''INSIDER''.

Pomjeramo se sa margina: promocija nove publikacije Mediacentra, ''Manjine i mediji''
7.maj, 17.30 h, u Mediacentru Sarajevo, Kolodvorska 3

Uz podršku Ambasade Velike Britanije i agencije DIFID, Mediacentar Sarajevo predstavlja svoju novu publikaciju, ''Manjine i mediji''. Sedam autorskih tekstova predstavljaju i analiziraju tri modela organizacije odnosa većina i manjina u domenu medija i elaboriraju čitav niz problema koji odlikuje svaki od njih: tenzija između većine i etno-kulturnih manjina posmatrana kroz prizmu medijskog predstavljanja manjina u većinskim i manjinskim medijima u specifičnom kontekstu (Hrvatska i Kosovo); izazovi specifičnih konsocijacijskih mehanizama podjele vlasti u pluralnim društvima i osiguravanja odgovarajućeg položaja manjina u tim društvima, s fokusom na pitanje kako se položaj manjinskih etno-kulturnih kolektiviteta reflektira u medijima (Bosna i Hercegovina i Makedonija); te obrasci diskriminacije, pogrešnog predstavljanja i marginalizacije rodnih/seksualnih manjina u medijima, sa posebnim fokusom na film i internet u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Srbiji.

Na promociji govore autori nekih od objavljenih tekstova  – Davor Marko, Antonija Petrušić i Slobodanka Dekić. Pozdravni govor održaće Nj. E. Ambasadora Velike Britanije, Michael Tatham.

A sada nešto sasvim drugačije: koncert GOVINDA GITA
7. maj, 19.30 h, u Mediacentru Sarajevo, Kolodvorska 3

Jedinstveni muzički sastav u BiH izvodi uživo najljepše i najtajanstvenije muzičke izraze drevne Indije - BHAJANE. To su pjesme i mantre koje su se hiljadama godina prenosile i pjevale u naljepšim hramovima. Tekstove ovih pjesama pisali su najveći mudraci, mistici i Yogiji. Vjeruje se da ove pjesme sadrže snagu najdubljih mističnih iskustava doživljenih u meditacijama. Pjesnici i mudraci ove pjesme zovu vratima kroz koja možemo zakoračiti u svijet apsolutne ljepote i mudrosti. Članovi grupe Govinda Gita: Selma Prolić – vokal, Neven Redžić - bas gitara, Zlatan Poljo- klavijature i samplovi, Sevko Bajić - vokal, bansuri flauta, klarinet.

Ulaz na sva dešavanja je slobodan!