Edukativni program: izvještavanje o radu javnih institucija

Edukativni program: izvještavanje o radu javnih institucija
Mediacentar Sarajevo i European Journalism Center
predstavljaju 3. ciklus edukativnog programa
ISTRAŽIVAČKO NOVINARSTVO – izvještavanje o radu javnih institucija
SADRŽAJ KURSA
Mediji imaju jednu od ključnih uloga u procesu praćenja rada javnih institucija i reagovanja na nepravilnosti u njihovom radu. Istraživačko, objektivno i pravovremeno izvještavanje, zasnovano na činjenicama, jača 'watchdog' ulogu koju mediji imaju u demokratskim društvima. Stoga, Mediacentar Sarajevo u saradnji sa organizacijom European Journalism Center organizuje 3. ciklus edukativnog programa ISTRAŽIVAČKO NOVINARSTVO – izvještavanje o radu javnih institucija.
Cilj ovog programa je da mladim novinarima pruži praktična znanja o istraživačkom novinarstvu, kao i o procesu pravljenja multimedijalnih priča koje kombinuju tekst, video i audio elemente i fotografiju.
Program obuhvata sljedeće module - osnove pisanja u novinarstvu (intervju i vijest); pisanje za web; istraživačko novinarstvo (izrada sineopsisa, izvori, istraživački proces); etika i medijski zakoni u BiH; audio i video forme u novinarstvu (snimanje, montaža).
METODOLOGIJA RADA
Program se sastoji od dvije trening sesije sa ukupno deset radnih dana; on-line učenja uz pomoć Moodle platforme; i mentorstva tokom rada učesnika programa na njihovoj istraživačkoj priči. Metodologija rada tokom treninga zasnovana je na standardima Thomson Reuters fondacije, programskog partnera.
TRAJANJE
Treći ciklus programa trajaće ukupno tri mjeseca, od aprila do juna 2010. godine.
REZULTATI
Tokom programa polaznici rade na svojoj istraživačkoj priči o radu javnih institucija u BiH, uz pomoć svojih trenera/mentora. Sve priče se rade u web formatu, uz video i audio elemente. Gotovi radovi biće objavljeni na web portalu Mediacentra, MC Online - www.media.ba kao i na drugim zainteresovanim web portalima u regiji.
Najuspješniji polaznici i polaznice škole dobijaju certifikat European Journalism Center i Mediacentra o završenom programu.
KOME JE PROGRAM NAMIJENJEN?
Program je otvoren za studente i studentice završnih godina studija žurnalistike iz BiH, te novinare i novinarke do pet godina iskustva iz svih medija iz BiH. Posebno ohrabrujemo novinare i novinarke iz lokalnih medija da se prijave na konkurs!
TROŠKOVI
Škola je besplatna, a troškove puta i smještaja učesnika i učesnica van Sarajeva pokriva Mediacentar, uz finansijsku podršku MATRA programa za društvenu transformaciju Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Holandije.
PRIJAVA
Da biste se prijavili, molimo vas da pošaljete:
- Aplikacioni formular
- Motivaciono pismo
- Kratak tekst (do 20 rečenica) o temi vaše istraživačke priče na kojoj bi željeli da radite tokom programa. Tekst bi trebalo da odgovori na sljedeća pitanja: zbog čega želite da se bavite tom temom; zašto je ona bitna; koje je glavno pitanje na koje želite da date odgovor svojom pričom.
Aplikacioni formular možete preuzeti i popuniti ovdje. Svu potrebnu dokumentaciju pošaljite na e-mail adresu trening@media.ba, sa naznakom 'Istraživačko novinarstvo i praćenje rada javnih institucija'.
Sve dodatne informacije možete dobiti putem telefona 033.715.840 ili e-mail adrese trening@media.ba
Konkurs je otvoren do 15. aprila 2010. godine.
SPONZOR PROGRAMA
MATRA program za društvenu transformaciju Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Holandije.
Treninge i program mentorstva vode:
Aldin Arnautović - dugogodišnji novinar, producent i BBC media trener za Bosnu i Hercegovinu. Diplomirao je na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, odsjek žurnalistika, završio je i BBC školu novinarstva. Kao producent i autor radio je u produkcijskoj kući 'XY Films', trenutno je angažovan kao izvršni producent i autor u produkcijskoj kući 'arsA'. Ko-autor je brojnih dokumentarnih filmova ('Antipropaganda', 'Fantazija', 'Slijepa pravda', 'SFK'). Dopisnik je Glasa Amerike za Bosnu i Hercegovinu. Predaje modul 'TV intervju' u PR školi Mediacentra Sarajevo. Govori engleski i turski jezik.
Elvira Jahić - urednica vijesti na web portalu Radio Sarajeva, dopisnica Glasa Amerike iz BiH. Kao producentica radila je za produkcijske kuće XY Films, arsA, FTV na brojnim dokumentarnim filmovima i serijalima ('4 pogleda', 'Bioenergija', 'Granice', 'Antipropaganda', 'Otisci – 15 godina poslije', itd.). Diplomirala je na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, odsjek za novinarstvo. Takođe je završila i brojne dodatne kurseve za istraživačko novinarstvo i produkciju. Angažovana je i u brojnim nevladinim organizacijama u BiH i regionu. Govori engleski i njemački jezik.
Nedim Dervišbegović - novinar i urednik sa dugogodišnjim iskustvom. Studirao je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, odsjek za komparativnu književnost i bibliotekarstvo; na Američkom univerzitetu u Rimu, Italija, na odsjeku za mas medije i politiku, kao i na London School of Economics and Political Science (University of London External System) na odsjeku za međunarodne odnose. Dugo godina je radio kao dopisnik Reutersa iz BiH i regije. Bio je glavni urednik web portala Radio Sarajeva. Trenutno je angažovan kao multimedijalni producent ‘Slobodne Evrope’ za područje Jugoistočne Evrope. Govori engleski i italijanski jezik.
Anatoly Verbin – radio je 16 godina kao dopisnik Reuters-a iz bivšeg SSSR-a. Od 2002. godine, kao deo Reuters-ovog trenerskog tima radi kao trener i medijski konsultant. Kreirao je i održao treninge u Rusiji, Bugarskoj, Gruziji, Moldaviji, Litvaniji, Holandiji, Alžiru, Uzbekistanu, Kazahstanu. Veliki broj treninga održao je za OSCE Misije širom Evrope, USAID, Transition on Line, RIA Novosti, Interfax novinsku agenciju, i brojne druge klijente. Takođe, radio je kao savjetnik za medije pri Misiji OSCE-a u Crnoj Gori tokom 2002. godine. Govori engleski, ruski i bugarski jezik i živi u Bugarskoj.
Srećko Latal
Impresije bivših polaznika i polaznica
Nova poznanstva, prilika da naučim stvari koje nisam prije mogla, niti imala priliku.
Dobio sam uvid u drugačija iskustva i način rada, nove materijale koji će mi pomoći u daljem usavršavanju.
Ima puno toga, ali ću izdvojiti to što sam upoznala kolege novinare iz ostalih dijelova BiH. Oduševljena sam njihovim razmišljanjima, stavovima, i našim međusobnim odnosima.
Dopada mi se novi način rada, pravljenje multimedijalnih priča.
Najvažnija poruka ovog treninga za mene je da je novinarstvo rad za opće dobro, a ne osobna reklama.
Naučio sam da budem strpljiv i da razmišljam.
Dobila sam vlastito iskustvo, upoznavanje sa cjelokupnim procesom istraživanja što će mi sigurno koristiti daljem profesionalnom razvoju.
Dobila sam jednu vrstu radnog iskustva, rad na terenu mi je pomogao da se približim novinarstvu kao profesiji.
Dopao mi se direktan rad sa mentorom, jer sam tako mogao uočiti svoje greške i raditi na njihovom ispravljanju.
Rad sa mentorom je bio glavni pokretač da svoju priču uradim dobro. Oboje smo uložili maksimalan trud i vrijeme.
Trening mi je otvorio nova vrata u novinarskoj karijeri, naučio me osnovama, različitim pristupima u izradi priče i samim tim će mi pomoći u daljem razvoju. Ali, svjesna sam da je ovo tek početak...