Mediji, nacionalizam i ratni zločini: izmijenjen poziv istraživačima

Mediji, nacionalizam i ratni zločini: izmijenjen poziv istraživačima
Nacionalne ideologije u medijima Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske fokus su dvogodišnjeg istraživanja koje sprovodi Mediacentar Sarajevo. Polazna pretpostavka jest da su etno-nacionalne ideje dominantne društvene ideologije kroz koje mediji u regionu predstavljaju i objašnjavaju kontroverzna društvena dogadjanja a što je posebno vidljivo u slučaju izvještavanja o ratnim zločinima.
Studija će biti fokusirana na nekoliko prominentnih slučajeva izvještavanja o ratnim zločinima koji kod različitih nacionalnih grupacija bude različite emocije, poput izvještavanja o suđenju haškom optuženiku Radovanu Karadžiću, ali i na druga izvještavanja o suđenjima za ratne zločine ili o pojedinim značajnim slučajevima ratnih zločina koji zauzimaju ili su zauzimali značajan prostor u medijima.
Istraživanjem će se ispitati priroda medijskih izvještavanja o ratnim zločinima u BiH, Hrvatskoj i Srbiji, društveno-ekonomski i društveno-politički kontekst u kojem djeluju mediji, utjecaji regulatornog okvira, vlasništva nad medijima i novinarskih kultura na medijsko izvještavanje o ratnim zločinima.
Planirano je da se krajem 2010. godine objavi knjiga o (re)produkciji nacionalnih ideologija u medijima koji djeluju u Srbiji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
Publikacija će sadržavati između pet i osam istraživačkih radova, a autori/ce čiji radovi budu objavljeni dobit će stipendije za pokrivanje troškova istraživanja.
DETALJI O POZIVU
A. ISTRAŽIVAČKI TIMOVI
Mediacentar Sarajevo poziva potencijalne autore/autorice da se prijave pojedinačno ili u timovima od po dva istraživača/ice za učešće u ovom projektu.
U svakom timu potrebno je da postoji jedan istraživač/istraživačica s većim iskustvom (stariji ili glavni istraživač) i jedan istraživač/istraživačica sa manje iskustva (mlađi istraživač ili istraživački asistent).
B. APLIKACIJA TREBA SADRŽAVATI:
• IDEJNI PRIJEDLOG ISTRAŽIVAČKOG RADA (DO 1.000 RIJEČI) U SKLADU SA SPECIFIKACIJAMA DATIM U SEKCIJI C. (NAVEDENO ISPOD);
• CV ZA SVAKOG OD ČLANOVA TIMA (SA DETALJNIM KONTAKT - INFORMACIJAMA DVIJE REFERENTNE OSOBE)
• 2 PRIMJERA OBJAVLJENIH RADOVA KOJI SU RELEVANTNI ZA OVAJ PROJEKAT ZA SVAKOG OD ČLANOVA TIMA (NA ENGLESKOM, BOSANSKOM, HRVATSKOM ILI SRPSKOM JEZIKU);
• DETALJNA LISTA OBJAVLJENIH RADOVA, PUBLIKACIJA I PRETHODNIH ISTRAŽIVAČKIH PROJEKATA SVAKOG OD ČLANOVA TIMA
C. UPUTE ZA PRIJEDLOGE ISTRAŽIVAČKIH RADOVA
- Prijedlozi moraju biti napisani na jednom od sljedećih jezika: bosanskom, hrvatskom ili srpskom.
- Prijedlozi ne trebaju biti duži od 1.000 riječi
- Prijedlozi trebaju definirati sljedeće:
o Istraživačku ideju kojom se objašnjava na koji način bi se pristupilo predmetu istraživanja,
o Prijedlog konkretnih događaja koji bi trebali biti uključeni u analizu (npr. suđenje Radovanu Karadžiću, slučaj “Škorpioni”, Slučaj “Oluja”, ili bilo koji drugi prominentan slučaj podesan za objašnjenje utjecaja nacionalnih ideologija na medijska izvještavanja o ratnim zločinima)
o metodološki pristup,
o listu osnovne literature i izvora koji će se koristiti.
Prijedlozi se moraju odnositi na originalni istraživački rad koji treba da bude proveden namjenski za ovaj projekat. Mediacentar Sarajevo neće prihvatiti prijedloge za istraživačke radove / tekstove koji su, u vrijeme predaje prijedloga, na recenziranju ili su već objavljeni ili prihvaćeni za publiciranje u časopisu, predstavljanje na konferencijama ili objavljivanje u drugoj publikaciji.
• Prijedlozi trebaju biti upućeni Mediacentaru Sarajevo najkasnije do 20. maja 2009.
D. AUTORI/ICE
Glavni istraživač/ice moraju zadovoljavati sljedeće kriterije:
• Poznavati jedan od sljedećih jezika: bosanski, hrvatski ili srpski.
• Imati značajno iskustvo u istraživanju i objavljivanju radova na temu odnosa nacionalnih ideologija i medijske produkcije.
• Bit će uzeti u razmatranje i autori/ce sa značajnijim iskustvom u istraživanjima u oblasti izučavanja medija općenito, a koji mogu demonstirati svojim istraživačkim prijedlogom kompetentnost za rad na istraživačkom projektu koji se tiče specifične tematike nacionalnih ideologija i medijske produkcije.
• Takodjer, biti će uzeti u razmatranje i autori/ce koji imaju iskustvo u istraživanjima nacionalnih ideologija, ali koji se do sada nisu bavili aspektima medijskog predstavaljanja nacionalnih ideologija, a koji mogu demonstirati svojim prijedlogom istraživanja kompetentnost za rad na istraživačkom projektu koji se tiče specifične tematike nacionalnih ideologija i medijske produkcije.
• Minimalno status doktorskog kandidata, a poželjno završen doktorat iz društvenih ili humanističkih nauka
Istraživački asistent/-ica mora zadovoljavati sljedeće kriterije:
• Poznavati jedan od sljedećih jezika: bosanski, hrvatski ili srpski.
• Imati određeno iskustvo u istraživanju i objavljivanju radova na temu odnosa nacionalnih ideologija i medijske produkcije.
• Bit će uzeti u razmatranje i autori/ce sa iskustvom u istraživanjima u oblasti izučavanja medija općenito, a koji mogu demonstirati svojim istraživačkim prijedlogom kompetentnost za rad na istraživačkom projektu koji se tiče specifične tematike nacionalnih ideologija i medijske produkcije.
• Također, bit će uzeti u razmatranje i autori/ce koji imaju iskustvo u istraživanjima nacionalnih ideologija, ali koji se do sada nisu bavili aspektima medijskog predstavaljanja nacionalnih ideologija, a koji mogu demonstirati svojim prijedlogom istraživanja kompetentnost za rad na istraživačkom projektu koji se tiče specifične tematike nacionalnih ideologija i medijske produkcije.
• Minimalno status magistarskog kandidata, a poželjno završen magistarski studij iz društvenih ili humanističkih nauka
E. JEZIK
Prijedlozi za radove trebaju biti urađeni na bosanskom, hrvatskom ili srpskom jeziku.
F. FINALNI TEKSTOVI
• Opseg finalnog teksta treba biti između 7000 i 9000 riječi.
• Svi radovi će prije objavljivanja proći najmanje dva kruga recenzija (peer-review process) uredničkog kolegija publikacije;
• Od autora/ica se očekuje da dorade prihvaćene radove u skladu sa komentarima uredničkog kolegija;
• Prva verzija rada se dostavlja do 30. novembra 2009, a finalna verzija radova treba da bude dostavljena najkasnije do 30. maja 2010. godine.
• Urednički kolegij zadržava pravo da ne objavi tekstove koji ne zadovolje standarde naučno-istraživačkog rada.
G. STIPENDIJE
• Selektirani/e autori/ice za poziciju istraživačkog asistenta/ice će za svoj rad primiti stipendiju u iznosu od 1000 švicarskih franaka (neto iznos).
• Selektirani/e autori/ice za poziciju glavnog istraživača/ice će za svoj rad primiti stipendiju u iznosu od 2000 švicarskih franaka (neto iznos).
• Stipendija će biti isplaćena autorima/icama na temelju dostavljenih finalnih verzija naručenih radova, i u skladu sa ugovorom koji će biti potpisan između Mediacentra Sarajevo i autora/ica pojedinačno.
• Stipendija će biti isplaćena samo autorima čiji radovi budu prihvaćeni za objavljivanje.
H. ROK ZA PREDAJU APLIKACIJA:
• Svi materijali moraju biti dostavljeni prije 20. maja 2009.god;
• Molimo da svoje prijedloge Mediacentru Sarajevo šaljete isključivo elektronskim putem (na e-mail adresu: ljiljana@media.ba Subject: „Call for contributions: RRPP“)
NAPOMENA: MATERIJALI KOJI PRISTIGNU NAKON 20. MAJA 2009. GODINE NEĆE BITI UZETI U RAZMATRANJE
I. DINAMIKA PROJEKTA
- Prijedlog rada je potrebno dostaviti do 20. maja 2009.godine;
- Selekcija autora/ica će biti izvršena do 1. juna 2009.godine;
- Prva preliminarna verzija rada treba biti dostavljena do 30. novembra 2009.godine;
- Finalna verzija rada treba biti dostavljena do 30. maja 2010.god.
KONTAKT:
• Molimo Vas da svoje prijedloge i pitanja šaljete isključivo putem e-maila.
• Kontakt osoba: Ljiljana Maslo
• Email: ljiljana@media.ba
• Organizacija:
MEDIACENTAR Sarajevo
Kolodvorska 3, Sarajevo
Bosna i Hercegovina
http://www.media.ba
O PROJEKTU
Ovo istraživanje koje implementira Mediacentar Sarajevo dio je projekta “Regional Research Promotional Programme” (RRPP) koji finansijski podržava Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC). „Regional Research Promotion Programme“ ima za cilj uspostavljanje i osnaživanje istrazivačkih kapaciteta Albanije, BiH, Kosova, Makedonije, Crne Gore i Srbije u narednih deset godina.