• YouTube

Vijesti i događaji

Program edukacije za studente: Online novinarstvo i medijska konvergencija

02/04/2011

Program edukacije za studente: Online novinarstvo i medijska konvergencija

Trening

Predstavljamo vam jedinstveni program dodatne edukacije i prakse za studente završnih godina žurnalistike iz BiH na polju novih medija i medijske konvergencije. Program organizuju Mediacentar Sarajevo i Internews Network (SAD). Ciljevi programa su da:

•    Pripremi studente novinarstva iz BiH za rad u novim medijima;
•    Polaznici savladaju princip medijske konvergencije, u teorijskom i praktičnom smislu;
•    Aktivnije uključi prepoznate web redakcije u praktičnu edukaciju studenata;
•    Omogući studentima i samim web redakcijama da rašire svoju mrežu kontakata i saradnje

Program traje mjesec dana (od 7. aprila do 7. maja 2011. godine) i sastoji se od:

Treninga za online novinarstvo (7-16.04.2011.)

Trening će biti organizovan u Mediacentru Sarajevo. Tokom boravka na treningu u Sarajevu, studentima van Sarajeva biće pokriveni troškovi smještaja i troškovi učešća na treningu. Trening obuhvata sljedeće module:

•    Osnovne tehnike novinarskog izvještavanja (2 radna dana)
Modul obuhvata formu vijesti (specifičnosti forme; kako se piše vijest); reportaže (specifičnost forme; kako odrediti ugao priče; izvori; naslov); intervjua (specifičnosti forme; pripreme za intervju; kako voditi intervju); fokus priče.

•    Izvori i pristup informacijama (2 radna dana)
Modul se odnosi na dobijanje, provjeravanje i selekciju informacija bitnih za priču. Neka od bitnih pitanja koja će se pokriti tokom ova dva dana su: kako naći, provjeriti, sačuvati izvore informacija; koji su nam zakoni na raspolaganju u ovom smislu; kako tražiti alternativne izvore informacija; kako provjeriti, i napraviti selekciju dobijenih informacija.  

•    Osnove audio/video produkcije (2 radna dana)
Modul pruža teorijski i praktičan uvid u osnove video i audio produkcije – kako koristiti kameru; principi kadriranja; glavne odlike dobre video priče; snimanje tona; montaža. Polaznici rade na opremi Mediacentra Sarajevo, a fokus modula je na principu konvergencije i važnosti audio/video produkcije.

 

•    Online novinarstvo (3 radna dana)
Posljednji, ključni modul o online novinarstvu, predstavljaće kombinaciju prethodna tri, sa fokusom na sljedeća pitanja: šta su novi mediji; razlika između tradicionalnih i novih medija; šta znači ''konvergencija''; kako pisati za web; kako praktično kombinovati različite medijske tehnike za jedan web prilog; šta je karakteristika dobrog web portala; kako ostvariti interakciju sa publikom.

•    Predstavljanje mentorskog dijela programa i evaluacija (1 radni dan)
Posljednjeg dana treninga polaznici će dati svoje usmjene i pismene evaluacije na trening, te se upoznati sa svojim mentorima koji će im pomagati tokom prakse.

Metodologija treninga bazirana je na iskustvu Mediacentra kao jedne od vodećih organizacija na polju edukacije novinara. Uključuje kombinovanje interaktivne i multimedijalne prezentacije teorijskih osnova za svaki modul i intenzivan praktičan rad i diskusiju kroz studije slučaja, vježbe, rad u manjim grupama. Treneri programa biće dugogodišnji saradnici i medijski treneri Mediacentra koji su prošli specijalizaciju BBC škole i Thomson Reuters Fondacije, kao i eksperti iz specifičnih oblasti iz BiH i regije.

Prakse na BH web portalima uz stipendiju (18.04.-7.05.2011.)

Praksa traje ukupno 20 dana, na sljedećim web portalima: BUKA, Studio 88, AbrašMedia, BLIN, Tip.ba, Tuzla-x, DEPO i MC Online.

Od dva do tri studenta boraviće na jednom od portala, s tim da će se praksa organizovati van vašeg matičnog grada – studenti iz Mostara boraviće u Banjaluci, Sarajevu ili Tuzli; studenti iz Tuzle u Mostaru, Banjaluci ili Sarajevu; studenti iz Banjaluke u Mostaru, Sarajevu ili Tuzli, itd.

Troškovi vašeg boravka u nekom od gradova – Tuzli, Banjaluci, Sarajevu ili Mostaru, biće pokriveni stipendijom u iznosu od 1.000 KM.

Na svakom od portala studenti imaćete svog mentora, koji će pratiti vaš rad, zadavati dnevne zadatke i na kraju dati konačnu evaluaciju. Bićete angažovani na redovnim novinarskim poslovima u redakcijama (selekcija vijesti i priprema, objavljivanje na zvaničnoj stranici i ostalim profilima, priprema i objavljivanje video/foto materijala, i sl.).

Ko se može prijaviti i kako?

 

Svi studenti završnih godina žurnalistike sa Univerziteta u Mostaru, Sarajevu, Tuzli, Banjaluci. Potrebno je da pokažete jaku motivaciju za učenjem, sticanjem novih vještina, kao i elementarno poznavanje novih medija i konvergencije.

Do 1. aprila nam pošaljite sljedeće:

•    Popunjen aplikacioni formular;
•    Motivaciono pismo (napišite - ne duže od 2 strane A4 formata – zbog čega želite da učestvujete u programu, koja su očekivanja od programa i interesovanja vezano za nove medije);
•    Pošaljite nam neki od svojih studentskih/profesionalnih uradaka (esej, tekst, audio/video prilog)

Prijave šaljite na boba@media.ba.

Program će primiti ukupno 12 polaznika, odnosno po 3 studenta sa svakog od pomenutih univerziteta. Selekciju polaznika će vršiti programski tim iz Mediacentra i Internews-a na osnovu priložene dokumentacije (nepotpune prijave neće biti razmatrane) i intervjua koji će se objaviti sa aplikantima izabranim u uži krug.

Za sve dodatne informacije o programu, možete nam se obratiti putem mejla boba@media.ba, ili telefona 033.715.840.