Promocija knjige Marine Gržinić 'Estetika kibersvijeta i učinci derealizacije'

Srijeda, 25. januar u 20.00 sati, Mediacentar (Kolodvorska 3)

Promocija knjige “Estetika kibersvijeta i ucinci derealizacije” filozofkinje,  profesorice konceptualne umjetnosti i video umjetnice Marine Gržinić (Ljubljana, Beč) održat će se u srijedu 25.01. u sarajevskom Mediacentru (Kolodvorska 3) sa početkom u 20:00h.
“Estetika kibersvijeta….,” knjiga je koja kontekste estetike, politike, kulture i filozofije povezuje sa teorijama o virtualnom, novim tehnologijama i medijskim stvarnostima. Knjiga aktualizira načine na koji društva u tranziciji objektivizira prodor liberalnog kapitala, pitanja koja se tiču postsocijalističke istočnoevropske paradigme, vremensko – prostornu paradigmu svojestvenu virtualnim stvarnostima i novim medijskim tehnologijama kao i dinamiku konstituiranja postmodernog subjekta u globaliziranom svijetu.
Teorija, kapitalizam, tranzicija, internet, punk, osnovne su koordinate izdanja koje je sa jedne strane potpuna analiza učinaka liberalnog kapitalizma na kulturu, umjetnost i društvo u tranziciji, a sa druge priručnik pozicioniranja van fantomske podjele na liniji populističke desnice i neoliberalne hegemonije u vladajućem režimu kapital – parlamentarizma.
Na promociji govore: MARINA GRŽINIĆ, TOMISLAV MEDAK i ŠEFIK TATLIĆ.Uvodna riječ: prof. ASIM MUJKIĆ, Fakultet političkih nauka, SarajevoPrijevod sa slovenačkog: NEBOJŠA JOVANOVIĆ. Predgovor: ŠEFIK TATLIĆ
Izdavač knjige je Multimedijalni institut Mi2 - MaMa, Zagreb, u suradnji sa Centrom za komunikaciju i kulturu Košnica, Sarajevo (2005.)
Iz knjige: "Nema dvojbe da postmoderne strategije, poput mita o kiborgu Donne Haraway, podrivaju brojne organske cjeline (biološko cjelovito ljudsko tijelo), ali alternativa tome nisu cinizam ili nevjerica, odnosno neka apstraktna egzistencija ili izvještaji o tehnološkom determinizmu koji "čovjeka" uništava "strojem", odnosno "smislenu političku akciju" dokida "tekstom", nego neprestano razlikovanje i pozicioniranje - drugačija artikulacija tog odnosa." - Marina Gržinić "Tijesna povezanost moći i subjekta biopolitike (u interpretaciji Negrija/Hardta) kreira novi horizont rutinizirane socijalne interakcije koji je nužno prepoznati da bi se ispunio strategijom otpora od kojih je jedan od najfunkcionalnijih načina upravo pretjerana identifikacija sa institucijom vlasti, u smislu da se uprizoruje onaj fantazmatski scenarij, o kojem se javno ne raspravlja, ali svejedno postoji i implicitno se podrazumijeva." - Šefik Tatlić (iz predgovora)