OTISCI – Petnaest godina poslije

Film

OTISCI – Petnaest godina poslije

Dokumentarni serijal 'OTISCI – Petnaest godina poslije' produkcijske kuće "XY Films" iz Sarajeva u 25 epizoda prikazuje život u zajednicama Bosne i Hercegovine petnaest godina nakon početka rata.

Ekipa XY-a obišla je 24 grada u BiH proizvela serijal koji nam ukazuje na procese suočavanja s prošlošću i suživot u bosanskohercegovačkim gradovima koji su pretrpili neke od najstrašnijih ratnih zločina. Svaka od 24 epizode posvećena je jednom gradu, a sastoji se od reportaže o suživotu pripadnika različitih etničkih zajednica i informativnog priloga koji nam donosi činjenice o sudskim presudama donesenim pred lokalnim i međunarodnim pravosuđem. Kako je na promociji ovog serijala, održanoj u Mediacentru Sarajevo u decembru, naveo producent Aldin Arnautović, serijal se bavi samo zločinima koji su pred sudovima dokazani izvan razumne sumnje. Posljednja, 25. epizoda, predstavlja presjek reakcija građana na javnim projekcijama organiziranim u sredinama u kojima je serijal sniman.

Kratke epizode o suživotu i suočavanju s prošlošću u gradovima poput Foče, Viteza, Prijedora, Mostara, Višegrada, Srebrenice, Sarajeva i Bijeljine gledateljima dočaravaju život u manjim sredinama širom BiH petnaest godina nakon početka rata i svim problemima s kojima se te sredine susreću, a koje svoje izvorište imaju u ratnim zločinima i kršenjima ljudskih prava.

Epizode počinju statistikama o broju etničkom sastavu stanovništva prije rata i danas (izvor za sastav stanovništva prije rata je popis stanovništva iz 1991. godine, dok danas o sastavu stanovništva govore uglavnom procjene međunarodnih organizacija, opština i različitih udruženja), a slijede razgovori s ljudima koji danas žive u tim gradovima. Među intervjuiranima nalaze se, između ostalih, i mladi aktivisti, i bivši logoraši, kao i oni koji su izbjegli s drugih područja pa su se u tim gradovima naselili nakon rata.

Ono što je osobito vrijedno u serijalu je činjenica da se u svakoj epizodi mogu vidjeti originalni dokumentarni snimci iz rata. Velik dio tih snimaka danas je dio arhive Međunarodnog kaznenog tribunala za bivšu Jugoslaviju, te je na suđenjima korišten kao dokazni materijal. Kao takav, taj dokumentarni materijal svakom gledatelju posebno je zanimljiv jer svjedoči o onome što se primjerice 1992. ili 1993. događalo u tim sredinama.

Iz serijala je vidljiv i različit odnos ljudi prema procesima suočavanja s prošlošću. Neki sugovornici tako pričaju o dobrim odnosima u njihovom gradu danas, dok drugi svoje dućane u tom istom gradu zatvaraju prije mraka, u strahu od napadača ili vandala. Iz intervjua sa stanovnicima - ljudima različitih profila i različite etničke pripadnosti - vidljivo je koliko je proces suočavanja s prošlošću težak i dugotrajan, te koliki izazov za određenu zajednicu predstavlja suživot uspostavljen na toleranciji i razumijevanju.

Serijal 'Otisci – Petnaest godina poslije' je dokumentarni uradak koji nam jednostavnim jezikom, kroz priče žrtava i svjedoka, aktivista, konobara, učitelja ili prodavača govori o tome kako se danas živi u 24 grada u BiH i kako se stanovništvo nosi s teškim teretom koji je sa sobom donio rat, a koji s prestankom pucanja nije nestao. Autori su gledateljima dočarali odnose u lokalnim zajednicama koje i danas žive opterećene ostavštinom ratnih zločina i napetostima među pripadnicima različitih etničkih skupina. Ono što je iz serijala vidljivo je i odnos stanovništva prema pojmovima kao što su istina, pravda, suživot, prošlost i zločin.

Serijal 'Otisci – Petnaest godina poslije' nagrađen je i Erasmus EuroMedia medaljom, kao projekt koji promovira europske vrijednosti; nagrada je ekipi XY Films-a dodijeljena u Beču, od strane Europskog društva za obrazovanje i komunikacije. Projekat je realizovan uz podršku ambasada Švicarske, Norveške i Velike Britanije u Bosni i Hercegovini.

Na stranici XY Films dostupno je 20 epizoda koje su emitovane na programima Javnog Servisa BiH. Epizode se u cjelini mogu pogledati ovdje. Reportaža o radu na serijalu dostupna je na polaznoj stranici www.xyfilms.net.

Napisala: Iva Vukušić