„U potrazi za pravdom“: Priručnik Odjela za ratne zločine pri Sudu BiH

Publikacija

„U potrazi za pravdom“: Priručnik Odjela za ratne zločine pri Sudu BiH


Naslov: 'U potrazi za pravdom'

Autorica: Nerma Jelačić, direktorica Balkanske istraživačke mreže za BiH

Izdavač: BIRN, Sarajevo, 2006.


Priručnik „U potrazi za pravdom“, koji je napisala direktorica Balkanske istraživačke mreže BiH Nerma Jelačić, novinaru omogućuje snalaženje u sustavu Suda i Odjela za ratne zločine, te izbjegavanje terminoloških pogrešaka, kao i netočno informiranje javnosti.

Dvojezična publikacija (u istom izdanju su verzija na bosanskom i na engleskom jeziku) objašnjava najvažnije pojmove i zakonske odredbe potrebne novinarima koji izvještavaju o Odjelu za ratne zločine pri Sudu BiH. Svim zainteresiranima, a posebno onima koji iz sudnice svakodnevno izvještavaju, osim podataka o uspostavi Odjela za ratne zločine pri Sudu BiH i mandatu institucije, nudi detaljan pregled strukture Odjela, zakonodavnog okvira i promjena koje su se vremenom uvele u zakone i proceduru; ali i informacije o mreži podrške ovoj instituciji koja uključuje suradnju sa građanima i nevladinim organizacijama u cijeloj BiH.

U priručniku je objašnjena i složena procedura suđenja, odnosno tijek različitih faza sudskog procesa, a opisani su i akteri koji se tijekom tog procesa pojavljuju. Ponuđen je i kratak popis osnovnih pojmova koji se koriste u procesu, a koje svi izvjestitelji sa sudova moraju dobro poznavati.

Osim načina na koji se proces odvija, publikacija predstavlja i odjele Suda te njihove osnovne zadaće. Autorica teksta bavi se tako Tužiteljstvom BiH, sudskim vijećima Odjela za ratne zločine Suda BiH, imenovanjem sudaca (domaćih i međunarodnih), kao i strukturom ureda registrara za ratne zločine i organizirani kriminal. Priručnik čitatelju detaljno objašnjava mandat institucije te njezinu strukturu, a složeni odnosi različitih odjela unutar Suda objašnjeni su i grafičkim prikazima.

Osim Sudom, autorica se bavi i krivičnim postupkom koji određuje postupanje i proceduru u slučajevima koji se nalaze pred sucima, te navodi promjene zakonskog okvira koje su u sklopu reforme pravosudnog sistema inicirane od strane OHR-a kako bi se osiguralo da pravda bude «efikasna, dostupna i jednaka za sve.»

Dio priručnika posvećen je i prijenosu predmeta i dokaza s ICTY-a prema Tužiteljstvu BiH i specijalnom Sudu, što je osobito važna tema imamo li na umu da bi se Tribunal uskoro trebao zatvoriti, pa će slučajevi koje je Haag pripremao biti u nadležnosti Tužiteljstva BiH. Osim prijenosa predmeta, autorica opisuje i postupak prijenosa dokaza, a detaljnije se bavi i temom zaštite svjedoka.

Priručnik „U potrazi za pravdom“ pisan je svakodnevnim jezikom, pa za razumijevanje teksta nije potrebno stručno poznavanje humanitarnog prava ili Zakona o krivičnom postupku.

Velika prednost izdanja jest i to što na 64 stranice objašnjava najvažnije pojmove i koncepte koji su novinaru potrebni kako bi kvalitetno obavljao posao izvještača sa Suda. Tako novinar lako može pronaći odgovor na pitanja kao što su: koliko može trajati pritvor, kakvi su rokovi od podizanja optužnice do izjašnjavanja o krivici, kako se izjašnjava o krivici, koji je status optuženog i kakva prava on ima, te kakva prava imaju svjedoci.

Publikacija, pored novinara koji izvještavaju sa Suda, može biti od velike koristi i široj javnosti, jer kako se navodi u priručniku, njegova namjera je „približiti način funkcioniranja ove institucije kako vladinom, tako i nevladinom sektoru, s krajnjim ciljem da građani BiH budu upoznati sa načinom na koje se procesuiraju predmeti ratnih zločina u BiH.“

Budući da je došlo do promjena u nekim zakonima i aspektima procedure, BIRN BiH planira novo, dopunjeno izdanje priručnika koje će, između ostalog, donijeti i dodatak o presudama, tužbama i žalbama i drugim aspektima postupka pred sudom. Priručnik će iz tiskare izaći ove jeseni.

Priručnik je dio BIRN-ovog projekta Tranzicija pravde, a izdavanje su podržali Švicarska ambasada, UNESCO i USAID Media.

Priručnik u elektronskom formatu možete pročitati ovdje.

Napisala: Iva Vukušić, novinarka NetNovinar.org