• YouTube

Vijesti i događaji

Nakon dvije sedmice bijega, ruska novinarka stigla u Pariz uz pomoć RSF-a

Evakuisana ruska novinarka iz Moskve: Bijeg Ekaterine Barabash u Pariz

Nakon dvije sedmice bijega, ruska novinarka stigla u Pariz uz pomoć RSF-a

Ruska novinarka Ekatarina Barabash pobjegla je iz kućnog pritvora i prešla 2.800 kilometara kako bi mogla slobodno izvještavati.
 
foto: RSF
 
Organizacija Reporteri bez granica (RSF) održala je danas konferenciju za novinare kako bi okupljenim novinarima predstavila Ekaterinu Barabash, rusku novinarku i filmsku kritičarku, koja se sada nalazi u Parizu nakon bijega iz Moskve, gdje joj je prijetila kazna do deset godina zatvora.
 
Rusija je ovoj 63-godišnjoj novinarki od 21. aprila odredila kućni pritvor, nakon što je osuđena za “širenje lažnih informacija” o ruskoj vojsci.
 
Operacijom evakuacije iz Moskve koordinirao je RSF. Ekaterina Barabash govorila je o svom bijegu od ruskih vlasti te ispričala kako je skinula elektronsku narukvicu i prešla više od 2.800 kilometara koristeći tajne rute kako bi izbjegla strogi nadzor. Njezino putovanje trajalo je oko dvije i po sedmice, a kako je navela, ne smije otkriti sve detalje.
 
“Pobjegla sam, nisam imala drugog izbora. Novinarstvo više ne postoji u Rusiji”, rekla je Barabash tokom današnje konferencije za novinare.
 
Generalni direktor RSF-a Thibaut Bruttin izjavio je da predstavlja ogromno olakšanje to što može poželjeti dobrodošlicu Barabash u Pariz. Takođe je rekao da je njeno bjekstvo iz Rusije jedna od najopasnijih operacija u koje je RSF bio uključen od uvođenja ruskih zakona u martu 2022. godine.
 
Njeno bjekstvo, kako je rekao Bruttin, šalje jasnu poruku Kremlju – da se slobodni glasovi koji se usuđuju govoriti istinu o ratu u Ukrajini ne mogu ušutkati.
 
“Iskazujem najdublje divljenje prema moralnoj odlučnosti i fizičkoj hrabrosti koju je pokazala Ekaterina Barabash. Njeno putovanje bilo je dugo i iscrpljujuće. Više puta smo se bojali da će biti uhapšena. U jednom trenutku čak smo pomislili da je možda mrtva. Ipak, danas je među nama, spremna da svjedoči i nastavi svoju profesiju”, rekao je on.
 
Dodao je i da RSF izražava zahvalnost svima koji su pomogli da se olakša odlazak novinarke iz Rusije i njen dolazak u Evropsku uniju (EU).
 
Barabash, poznata po svojim kritikama ruskog rata u Ukrajini, po povratku s međunarodnog filmskog festivala Berlinale u Berlinu 25. februara 2025. godine, uhapšena je na moskovskom aerodromu pod sumnjom da je širila “lažne informacije” o ruskim oružanim snagama.
 
Nakon hapšenja, prema pisanju RSF-a, zvanično je optužena za “širenje lažnih informacija” o ruskoj vojsci na osnovu četiri objave na društvenim mrežama, među kojima je bila i jedna u kojoj je osudila invaziju Rusije na Ukrajinu. Sljedećeg dana, nakon podizanja optužnice, moskovski sud je naredio da bude stavljena u kućni pritvor na dva mjeseca.
 
Nakon toga, 4. aprila, rusko Ministarstvo pravde označilo ju je kao “stranog agenta”. To je, kako je istakao RSF, stigmatizirajuća oznaka koja se često koristi za ušutkivanje glasova koji se protive vlastima.
 
Barabash, rođena u ukrajinskom gradu Harkovu dok je bio dio Sovjetskog Saveza, bila je novinarka ruskog programa Radio France Internationale (RFI) do 2022. godine. Nakon toga, sve do hapšenja, radila je za nezavisnu medijsku kuću Republic, koju je Moskva klasifikovala kao “stranog agenta”.
 
RSF su prethodno u tajnom bijegu pomogli i drugoj novinarki iz Rusije. Marina Ovsyannikova, koja je u Francusku stigla u oktobru 2022. godine, postala je simbol otpora ruskoj propagandi kada je prekinula večernji informativni program na ruskom državnom TV kanalu Pervy Canal, mašući natpisom na kojem je bila ispisana anti-ratna poruka na kojoj je pisalo “ne ratu, zaustavite rat, ne vjerujte propagandi, ovdje vas lažu“.
 
Izvor: RSF, France 24

__

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.