Predavanje: Istraživačko novinarstvo i organizirani kriminal

Predavanje: Istraživačko novinarstvo i organizirani kriminal
Jedan od najboljih evropskih istraživačkih novinara, Paul Cristian Radu iz Rumunije, održaće u petak, 20. 06. 2008. predavanje "Kako pratiti novac preko granica - Projektno novinarstvo" na Fakultetu za medije i komunikacije Univerziteta Singidunum u Beogradu.
Predavanje će početi u 19 sati, u slušaonici 1 na I spratu, Karađorđeva 65.
Predavanje će biti na engleskom jeziku.
Ulaz je slobodan za sve zainteresovane.
Radu će govoriti o sledećim temama:
• Alati za prekogranične projekte istraživačkog novinarstva i istraživačke mreže;
• Otkrivanje međunarodnih grupa organizovanog kriminala uz pomoć podataka o kompanijama;
• Podnošenje zahteva za informacije u različitim zemljama po zakonu o slobodi pristupa informacijama;
• Softveri koji služe kao alat za komunikaciju i saradnju novinara na prekograničnim istraživanjima;
• Nalaženje novca za istraživačke projekte.
Oslanjaće se na primere iz svog iskustva u radu sa novinarima na Balkanu, u Indoneziji, Poljskoj, Gruziji, Azarbejdžanu, Velikoj Britaniji, SAD-u, Nepalu itd...
Radu će govoriti i o korupciji u medijima, pritisku na medije zasipanjem tužbama za klevetu, kao i o alternativama tradicionalnim istraživačkim medijima.
Njegova specijalnost su prekogranični istraživački projekti i istraživanje kompanija.
Paul Cristian Radu radi kroz Rumunski centar za istraživačko novinarstvo (RCIJ), organizaciju čiji je suosnivač. Član je Međunarodnog konzorcijuma istraživačkih novinara (International Consortium of Investigative Journalists).
U poslednjih nekoliko godina Radu je istraživao trgovinu ljudima na Balkanu, veze raznih grupa organizovanog kriminala, kao i rudarski i energetski sektor u Rumuniji.
Teme njegovih istraživanja po svetu su raznorodne – od kokainskih laboratorija u džunglama Kolumbije preko organizovanog kriminala u vezi s trgovinom nafte do CIA-inog tajnog programa prevoza zatvorenika.
Više od godinu dana Center for Public Integrity je, preko svog Međunardnog konzorcijuma istraživačkih novinara (ICIJ), istraživao uticaj stranog lobiranja i terorizma na vojnu obuku u SAD i politike pomoći nakon 11. septembra. Radu je bio u timu koji je radio ovo istraživanje koje je nekoliko nagrada, uključujući nedavno dodeljenu nagradu američkog udruženja Istraživački novinari i urednici (IRE) u online kategoriji.
„Politika Nafte“ je još jedan nagrađeni projekat urađen za Center for Public Integrity u čijem je timu bio Radu. On je istraživao organizovani kriminal u trgovini naftom.
Bio je koordinator prekograničnog istraživačkog projekta koji je dobio novinarsku nagradu Global Shining Light za 2007. godinu. Nagrađeni projekt „Power Brokers“ (www.reportingproject.net) je opsežno istraživanje energetske krize koja je uzrokovala nestanke struje u zemljama jugoistočne Evrope. Serijom istraživačkih priča otkriveni su sumnjivi poslovi u energetskom sektoru koji donose ogromne profite trgovcima strujom, ali rezultiraju neverovatnim cenama koje osiromašeni građani ne mogu da podnesu.
Od juna do decembra 2001. Radu je kao dobitnik stipendije „Alfred Friendly“ radio sa timom za istraživačke projekte dnevnog lista San Antonio Express-News u državi Teksas, SAD. 2002. godine je, kao dobitnik stipendije „Milena Jesenska“, na Institutu za humanističke nauke u Beču istraživao međunarodne grupe organizovanog kriminala.
Dobio je nagradu Knight International Press Fellowship Award za 2004. godinu.
Radu je trenutno Knight International fellow, trener istraživačkog novinarstva i koordinator istraživačkih projekata širom centralne i istočne Evrope i u jugoistočnoj Aziji.