• YouTube

Magazin / Novinarstvo

Još nema informacija o javnoj raspravi o Nacrtu ZOSPI-ja u Brčkom

Još nema informacija o javnoj raspravi o Nacrtu ZOSPI-ja u Brčkom

Još nema informacija o javnoj raspravi o Nacrtu ZOSPI-ja u Brčkom

Domaća i regionalna udruženja upozoravaju da je Nacrt zakona u suprotnosti s međunarodnim standardima

foto: Pixabay

Nacrt Zakona o slobodi pristupa informacijama u Brčko distriktu Bosne i Hercegovine izazvao je zabrinutost među udruženjima koja se zalažu za slobodu izražavanja.

Skupština Brčko distrikta BiH usvojila je Nacrt zakona o slobodi pristupa informacijama u prvom čitanju na sjednici održanoj 21. maja, iako on ne predviđa pravo žalbe na rješenje ili zaključak.

Transparency International u BiH (TI BiH) među prvima je upozorio da Nacrt sadrži brojne manjkavosti koje su u suprotnosti s međunarodnim standardima. Ovo udruženje je posebno istaklo kao sporno to što Nacrt uopšte ne predviđa mogućnost žalbe na odluku organa od kojeg se traže informacije od javnog značaja.

I za Udruženje BH novinari neprihvatljivo je što se ovim zakonom ne predviđa mogućnost ulaganja žalbe. BH novinari su uputili zahtjev za hitno pokretanje javne rasprave o Nacrtu zakona.

Podršku zahtjevu BH novinara pružila je i regionalna mreža SafeJournalists, koja okuplja novinarska udruženja iz zemalja Zapadnog Balkana. Mreža je istakla važnost omogućavanja građanima, stručnoj i medijskoj zajednici, kao i organizacijama civilnog društva, da učestvuju u raspravi i svojim komentarima i amandmanima unaprijede postojeća zakonska rješenja u skladu s evropskim standardima. Takođe je pozvala međunarodnu zajednicu u BiH da ne dozvoli usvajanje ovog zakona, koji je suprotan standardima EU i koji će, kako je navedeno, predstavljati prepreku za evropske integracije BiH.

Za SafeJournalists, kako je jučer saopšteno iz ove mreže, nedostatak javne rasprave kao sveobuhvatnog mehanizma za prikupljanje mišljenja stručnjaka i korisnika prava na pristup informacijama suprotan je demokratskim standardima transparentnosti i inkluzivnosti u procesu kreiranja novih zakonskih rješenja.

Iz mreže smatraju i da rok od 15 dana za podnošenje amandmana na Nacrt zakona nije dovoljan da bi se pripremio prijedlog koji bi omogućio medijima te novinarima i novinarkama da slobodno ostvaruju svoje pravo na slobodan, jednostavan i brz pristup informacijama od javnog značaja, uz jasno definisane i dostupne procedure žalbe u slučaju uskraćivanja informacija.

Mreža je u saopštenju pozdravila i namjeru predlagača zakona da ovu oblast uredi u skladu sa standardima Evropske unije (EU), koji uključuju proaktivno objavljivanje informacija, njihovu besplatnu distribuciju, kao i obavezu provođenja testa proporcionalnosti i javnog interesa.

Usvajanje ovakvog zakonskog rješenja, prema saopštenju Udruženja Umbrella, koje okuplja 13 istraživačkih medija iz BiH, dovelo bi do nesklada i pravne nesigurnosti, budući da bi bio u direktnoj suprotnosti sa zakonima koji regulišu slobodu pristupa informacijama na nivou BiH, Republike Srpske (RS) i Federacije BiH, koji prepoznaju pravo na žalbu kao temeljno procesno pravo građana.

“Ukoliko se nacrt zakona usvoji u sadašnjem obliku, to bi predstavljalo ozbiljan korak unazad u pogledu transparentnosti i odgovornosti javnih institucija u Brčko distriktu BiH. Stoga apelujemo na zakonodavce da uvaže primjedbe i prijedloge stručne i šire javnosti, te da osiguraju donošenje zakona koji će zaista služiti interesima građana i jačanju demokratskih procesa”, navedeno je u reakciji iz Umbrelle.

Kritiku Nacrta uputile su i organizacije civilnog društva iz Brčko distrikta BiH, poručujući da ovakav Nacrt ne smije biti usvojen u drugom čitanju. Iz Udruženja građana “Demos” Brčko rekli su da se ovakvim zakonom otvaraju vrata zloupotrebama izvršne vlasti i javnih preduzeća da ne postupaju u skladu sa principom transparentnosti.

Iz “Demosa” su naglasili da je pravo na žalbu garantovano Ustavom BiH i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i slobodama. Dodali su da u ovakvom nacrtu izostaje i sankcionisanje odgovornih osoba koje nezakonito postupaju prema podnosiocima zahtjeva.

Uprkos apelima domaćih i regionalnih udruženja, iz Skupštine Brčko distrikta BiH poručuju da trenutno nemaju informaciju o održavanju javne rasprave o Nacrtu.

Ukoliko bude organizovana, kako je za Media.ba rekla Fatima Ribić, stručna savjetnica za odnose s javnošću u Skupštini Brčko distrikta BiH, sve informacije bit će pravovremeno objavljene na službenoj web stranici Skupštine Brčko distrikta BiH.

“Ukoliko se organizuje javna rasprava, javnost će o načinu učešća biti informisana putem službene web-stranice Skupštine, gdje će biti objavljen poziv sa svim relevantnim detaljima”, kazala je Ribić.

Tekst Nacrta zakona dostupan je na ovom linku.

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.