Google Meet uvodi simultano prevođenje govora uživo

Google Meet uvodi simultano prevođenje govora uživo
Za sada su dostupni prevodi na engleski i španski jezik za pretplatnike Google One AI Premium plana
foto: Screenshot YouTube / Google Workspace
Tehnološka kompanija Google je od utorka u svojoj aplikaciji za videopozive Google Meet uvela prevođenje govora u realnom vremenu.
Funkcija prevođenja, kako je navedeno iz Googlea, koristi veliki jezički audio model kompanije DeepMind kako bi omogućila prirodan i nesmetan razgovor s osobom koja govori drugi jezik.
Glas, ton i izraz lica zadržani su u prevodu.
Za sada su dostupni engleski i španski jezik, dok će u narednim sedmicama biti uvedeni i drugi jezici, uključujući italijanski, njemački i portugalski.
Prevođenje govora u Google Meetu pokrenuto je u beta verziji za pretplatnike Google One AI Premium plana, koji košta 20 dolara mjesečno. Google navodi da će ovu funkciju testirati i za korisnike Workspacea kasnije tokom godine.
Kada korisnik u Google Meet videopozivu uključi ovu funkciju, AI audio model koristi njegov govor da uživo prevede ono što govori na drugi jezik.
“Zamislite simultanog prevodioca ili nekoga ko sluša govornika dok istovremeno izgovara riječi na drugom jeziku – a zatim to podignite na sljedeći nivo, gdje prevodilac nije glas druge osobe, već glas samog govornika”, izjavila je Yulie Kwon Kim, potpredsjednica za proizvode Google Workspacea.
Iz Googlea je saopćeno da nova funkcija ima brojne mogućnosti primjene. Kao primjer navode situaciju u kojoj unuci koji govore engleski mogu razgovarati sa svojim bakama i djedovima koji govore španski, ili je mogu koristiti kompanije koje posluju u različitim regijama kako bi omogućile kolegama da se povežu i komuniciraju u realnom vremenu.
Google je također istakao da je kašnjenje u prevođenju govora minimalno, što omogućava većem broju ljudi da istovremeno učestvuju u razgovoru — što, prema tvrdnjama kompanije, do sada nije bilo moguće. Kada osoba s druge strane govori, njen originalni glas će se i dalje slabo čuti, dok će prevedeni govor biti preklopljen preko njega.
Portal Mashable navodi da, iako ova funkcija ima potencijal za prenošenje važnih informacija u ključnim situacijama, postoji i pretpostavka da bi s razvojem ovakvih tehnologija pojedinci u budućnosti mogli izgubiti motivaciju za učenje stranih jezika, ukoliko ovakva rješenja postanu široko rasprostranjena.
Izvor: TechCrunch, Mashable, Google
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.