• YouTube

Vijesti i događaji

Istraživanje: Samo jedan posto redakcija u potpunosti koristi AI

Istraživanje: Samo jedan posto redakcija u potpunosti koristi AI

Istraživanje: Samo jedan posto redakcija u potpunosti koristi AI

Redakcije ulažu u AI, ali su još u fazi eksperimentisanja.

foto: Screenshot/The State of AI in the Newsroom

Samo jedan posto medijskih redakcija u svijetu u potpunosti koristi umjetnu inteligenciju (AI) u svom radu, dok većina još uvijek eksperimentiše s njenom upotrebom, pokazalo je istraživanje o stanju AI u redakcijama koje su provele američke kompanije Arc XP i Digiday.

Da bi razumjele kako medijske organizacije uvode AI u svoje redakcije, navedene kompanije su anketirale 108 izdavača i emitera. Rezultati su pokazali da čak 97 posto ispitanih aktivno ulaže u AI. Tri četvrtine ispitanika navelo je da se većina njihovih troškova za umjetnu inteligenciju odnosi na uredničke ili odjele za kreiranje sadržaja, dok se 10 posto odnosi na odjele za oglašavanje i marketing.

Niko od ispitanika nije naveo da ne koristi AI što, kako piše u istraživanju, ukazuje na to da izdavači i emiteri prepoznaju vrijednost ove tehnologije i aktivno je primjenjuju u praksi.

U istraživanju se ističe da generativni AI može sažeti, preraditi i distribuirati sadržaj brže nego bilo koja redakcija. Međutim, navodi se da AI još uvijek ne može replicirati instinkte i uređivački osjećaj kreatora sadržaja, niti povezivanje s publikom.

Joey Marburger, potpredsjednik za inteligenciju sadržaja u kompaniji Arc XP, kaže da je upotreba AI odlična za lekturu ili pisanje naslova, ali da “ne može zamijeniti procjenu, ton i dušu jedne redakcije“.

Kada je riječ o uticaju upotrebe umjetne inteligencije na redakcije, istraživanje pokazuje da većina izdavača AI najčešće koristi za automatsko kreiranje pristupačnog sadržaja (88%), personaliziranu isporuku vijesti (85%) i automatsku provjeru činjenica (84%). Također, AI im pomaže da bolje koriste podatke o korisnicima, donose preciznije poslovne odluke i naprednije koriste poslovnu analitiku. Kada je riječ o angažmanu publike, istraživanje je pokazalo da se AI koristi i za moderaciju komentara (88%), te predviđanje novih tema (85%).

Iako je korištenje umjetničke inteligencije za tzv. dinamične paywall sisteme na dnu liste učestalosti upotrebe, pokazalo se kao uspješno kod mnogih medijskih izdavača, uključujući The Washington Post. Ovaj medij ostvario je, kako se navodi, značajan uspjeh uvođenjem paywall sistema koji, uz pomoć umjetne inteligencije, omogućava bržu identifikaciju potencijalnih pretplatnika.

Istraživanje je također pokazalo da mnoge redakcije već u prvih šest mjeseci upotrebe AI bilježe poboljšanje kvalitete sadržaja (88%), uštedu vremena na određenim zadacima (86%) i bržu izradu sadržaja (85%).

S druge strane, navodi se da malo izdavača primjećuje poboljšanja u korisničkom iskustvu (četiri posto), otpornosti na konkurenciju (četiri posto) ili jačanju angažmana publike (tri posto). To, kako je istaknuto, može ukazivati da trenutni AI alati nisu dovoljno efikasni i da su za bolje rezultate potrebni duža primjena umjetne inteligencije i dodatna testiranja.

Upotreba umjetne inteligencije u novinarstvu je još uvijek u ranoj fazi, ali se brzo razvija. Zbog toga je, kako piše u istraživanju, važno da organizacije imaju barem osnovnu strategiju za njeno uvođenje. Kako AI preuzima dosadne i vremenski zahtjevne zadatke, zaključuje se da se novinari mogu više posvetiti pričama koje ih zaista zanimaju ili unijeti više strasti u svoje pisanje.

Kompletno istraživanje na engleskom jeziku, dostupno je na ovom linku.

Izvor: INMA

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.