• YouTube

Vijesti i događaji

Izvještaj međunarodnih organizacija ukazuje da je sloboda medija u Srbiji u vanrednom stanju

Izvještaj međunarodnih organizacija ukazuje da je sloboda medija u Srbiji u vanrednom stanju

Izvještaj međunarodnih organizacija ukazuje da je sloboda medija u Srbiji u vanrednom stanju

MFRR je dokumentovao 64 kršenja slobode medija u Srbiji od početka godine do 2. maja 2025.

foto: Screenshot / Izvještaj

Najnoviji izvještaj medijskih partnerskih organizacija okupljenih oko platforme Media Freedom Rapid Response (MFRR) ukazao je na pogoršanje stanja slobode medija u Srbiji.

Izvještaj, predstavljen uoči Svjetskog dana slobode medija, nastao je na osnovu praćenja stanja i nakon što je misija MFRR-a boravila u Beogradu i Novom Sadu od 7. do 9. aprila. U izvještaju je navedeno da u Srbiji vlada vanredno stanje u oblasti medijskih sloboda i da zahtijeva hitnu pažnju i djelovanje vlasti u Srbiji i Evropskoj Uniji (EU).

U izvještaju se ističe da se medijski radnici u Srbiji suočavaju sa cenzurom, političkim pritiskom, ali i kampanjama blaćenja i svakodnevnim prijetnjama po njihove živote. U ovom neprijateljskom okruženju, kako je navedeno, počinioci, uključujući državne vlasti i vladine službenike, ostaju potpuno nekažnjeni. Istrage prijetnji, kada se pokrenu, rijetko su efikasne i završene, i ne vrše se kao istinski napori da se osigura pravda i zaštite novinari, piše u izvještaju.

Od početka godine do 2. maja 2025., MFRR je dokumentovao 64 kršenja slobode medija usmjerenih protiv 128 osoba ili subjekata povezanih s medijima u 2025. u Srbiji. To uključuje osam slučajeva fizičkog napada, 12 napada na imovinu (npr. opremu za snimanje), 40 verbalnih napada (uključujući prijetnje smrću i kampanje blaćenja), 14 incidenata povezanih s cenzurom i pet pravnih slučajeva.

Navodi se da ove brojke, zabilježene tokom prva četiri mjeseca 2025., pokazuju velik porast u odnosu na 2024., kada je ukupan broj registrovanih incidenata bio 84 za cijelu godinu.

U izvještaju se takođe ističe da kriza slobode medija u Srbiji traje godinama, ali da je izvještavanje o padu nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu dovelo do sve većeg pritiska na novinare širom Srbije.

Od navedene tragedije u Novom Sadu, koja se dogodila 1. novembra 2024. godine, bilo je najmanje 60 napada na novinare i medije, uključujući i mlađu generaciju novinara, zbog njihovog izvještavanja o ovom događaju i naknadnim protestima širom Srbije. 

Organizacije traže od vlasti u Srbiji da spriječe i osude sve napade na novinare i da prekinu sa svim nezakonitim policijskim akcijama protiv medija. Organizacije traže i od EU da javno i dosljedno ispituje ​​srpske vlasti o statusu istraga napada na novinare.

O alarmantnom stanju medijskih sloboda u Srbiji oglasilo se i Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS). Poručili su da se stanje dodatno pogoršalo tokom protekle godine, što, kako je naveo NUNS, potvrđuje navedeni izvještaj MFRR-a, ali i Reportera bez granica (RSF).

Srbija je u najnovijem Svjetskom indeksu slobode medija Reportera bez granica poboljšala svoju poziciju za dva mjesta, ali NUNS navodi da to nije zahvaljujući sopstvenom napretku, već nazadovanju slobode medija u drugim zemljama. Ocjena Srbije pala je za 0,92 poena (na 53,55 poena od maksimalnih 100), što predstavlja najniži rezultat za 23 godine otkako se vodi Svjetski indeks slobode medija. 

Izvor: MFRR, NUNS, IPI

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.