Posljednja šansa za sprečavanje izručenja Assangea u SAD

Posljednja šansa za sprječavanje izručenja Assangea u SAD

Posljednja šansa za sprečavanje izručenja Assangea u SAD

Međunarodne organizacije i dalje pozivaju na povlačenje optužbi za špijunažu.

foto: freeassange.org

Jučerašnjom odlukom Visokog suda Ujedinjenog Kraljevstva (UK) osnivaču WikiLeaksa Julianu Assangeu je privremeno odgođeno izručenje Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), izvjestili su mediji i međunarodne organizacije.

Prema pisanju Reportera bez granica (RSF), jučerašnja odluka britanskog suda da dozvoli Assangeu da uloži žalbu za izručenje SAD-a predstavlja posljednju šansu za britanske sudove da zaustave njegovo izručenje u SAD gdje mu prijeti doživotna zatvorska kazna zbog objavljivanja informacija od javnog interesa.

RSF piše da u jučerašnjoj sudskoj odluci stoji da su sudije Victoria Sharp i Justice Johnson naveli da Assange ima “stvarne izglede za uspjeh” po tri od devet tačaka na koje je uložio žalbu. One se odnose na njegovu potencijalnu izloženost smrtnoj kazni u SAD-u i nedostatak zaštite Prvog amandmana koju bi imao kao Australac, a koja se odnosi na slobodu govora. Njegova žalba neće proći ukoliko, kako su naveli, američka vlada pruži zadovoljavajuće garancije koje se odnose na ove tačke.

Direktorica RSF kampanje, Rebecca Vincent, navela je da, nakon četiri godine trajanja sudskog postupka o izručenju Assangea SAD-u, jučerašnja sudska odluka predstavlja posljednju nadu za pravdu u Velikoj Britaniji. Ono što je zabrinjavajuće je, kako kaže Vincent, da odluke britanskih sudova “zavise od američkih uvjeravanja, a ne od pravnih argumenata, što opet naglašava političku prirodu slučaja”.

Podsjetila je da Assange, u međuvremenu, ostaje u zatvoru gdje je njegovo mentalno i fizičko zdravlje izloženo velikom riziku.

“Ne samo njegova sudbina, već i budućnost novinarstva visi o koncu s opasnim presedanom koji bi bio postavljen njegovim izručenjem i krivičnim gonjenjem kao prvom izdavaču kojem se sudi po Zakonu o špijunaži. Niko ne treba da se suoči sa mogućnošću doživotnog zatvora zbog objavljivanja informacija od javnog interesa. U ovoj kasnoj fazi, Velika Britanija mora djelovati kako bi zaštitila slobodu medija tako što će spriječiti Assangeovo izručenje i omogućiti njegovo trenutno puštanje iz zatvora”, rekla je Vincent.

Poziv za odustajanje od optužbi za špijunažu protiv Assangea, njegovo oslobađanje i blokiranje njegovog izručenja SAD-u zatražili su i iz Međunarodnog instituta za štampu (IPI), iz kojeg su pozdravili sudsku odluku o privremenom odgađanju izručenja.

“Assangeovo krivično gonjenje prema Zakonu o špijunaži utvrđuje ozbiljan i neprihvatljiv rizik za pravo medija da prikupljaju i objavljuju informacije u javnom interesu. U pitanju su osnovni principi slobode štampe i prava na informacije”, naveli su iz IPI-a.

Dodali su da ovaj slučaj predstavlja presedan i da bi se mogao koristiti za dalje targetiranje novinara i kriminalizaciju ključnih novinarskih aktivnosti, te da ima “potencijal da baci zastrašujući efekat na izvještavanje o nacionalnoj sigurnosti u SAD-u i širom svijeta”.

Da potencijalno odobravanje Assangeove žalbe daje britanskim sudovima posljednju priliku da zaštite novinarstvo od javnog interesa, smatraju i iz Međunarodne federacije novinara (IFJ).

Predsjednica IFJ-a Dominique Pradalié je rekla da je od podizanja optužnice protiv Assangea bilo jasno da je ovo krivično gonjenje stvorilo ozbiljnu opasnost za novinare širom svijeta. Dodala je da je u posljednjih nekoliko mjeseci, dva puta posjetila Assangea u zatvoru i da je duboko zabrinuta zbog njegovog zdravstvenog stanja.

Povodom jučerašnje sudske odluke oglasili su i iz organizacije Amnesty International iz koje su naveli da posljednja odluka britanskog suda ostavlja Assangea i sve medijske radnike u neizvjesnosti. Pravni savjetnik ove organizacije, Simon Crowther, naveo je da američki advokati sada “imaju drugu priliku da daju diplomatska uvjeravanja koja će sud razmotriti u maju. Umjesto da dopuste da se ovaj dugotrajni pravni proces nastavi, SAD bi trebale odbaciti sve optužbe protiv Assangea”. Istakao je da je riječ o političko motivisanom krivičnom postupku protiv Assangea.

Organizacija Amnesty International još jednom je ponovila zabrinutost zbog Assangeovog izučenja SAD-a čime bi se ozbiljno prekršila ljudska prava, te upozorila na “zastrašujući učinak” na globalno stanje slobode medija.

Novom odlukom Visokog suda UK, SAD-u je data prilika za podnošenjem novih diplomatskih uvjeravanja do 16. aprila ove godine, koja će sud razmatrati 20. maja tokom novog saslušanja u ovom slučaju.

Ukoliko uvjerenja SAD-a ne pristignu ili ako sudije utvrde da ona nisu zadovoljavajuća, završna rasprava bit će sazvana naknadno kako bi se razmotrila osnovanost argumenata koje su iznijeli Assangeovi advokati na ročištu iz februara ove godine.

Izvor: RSF, IPI, IFJ, Amnesty International

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.