Publikacija koju pokreće AI objavljuje vijesti prije ljudi
Publikacija koju pokreće AI objavljuje vijesti prije ljudi
Algoritam može puno detaljnije i brže proučiti podatke nego što to može čovjek, pa je to ideja na kojoj se temelji platforma 'RuntimeWire'
foto: Markus Winkler on Unsplash / Ilustracija
Publikacija RuntimeWire, koju pokreće umjetna inteligencija (AI), prva je objavila vijest o nedavnom hakerskom napadu modela kompanije OpenAI na platformu Hugging Face, značajno prestignuvši stvarne tehnološke publikacije.
To postavlja velika pitanja o budućnosti novinarstva u vrijeme kada se industrija već bori s porastom AI chatbotova i njihovim preusmjeravanjem prometa iz tradicionalnog pretraživanja online, koje je dugo služilo kao okosnica digitalnog izdavaštva, prenosi Društvo za zaštitu novinarskih autorskih prava (DZNAP).
Veliki dio posla novinara je prepoznavanje uzoraka: uočavanje trendova i povezivanje tačaka brže od konkurencije, veliki jezični modeli (LLM), sa svojom nadljudskom sposobnošću otkrivanja signala iz okeana podataka, teoretski su dobro pozicionirani za uočavanje ideja za priče koje bi mogle promaknuti ljudima.
Algoritam može puno detaljnije i brže proučiti porezne evidencije kompanija nego što to može čovjek, pa je to ideja na kojoj se temelji RuntimeWire, startup koji se bavi umjetnom inteligencijom za objavu vijesti i obavještajnih podataka, namijenjenih osnivačima kompanija, operaterima, investitorima i inženjerima.
Projekt je u maju pokrenuo Ryan Merket, poduzetnik i tehnološki investitor sa sjedištem u Austinu, a pozicioniran je kao nova vrsta redakcije koja spaja brzinu umjetne inteligencije s barem određenim stepenom ljudskog uredničkog nadzora.
AI koriste kako bi efikasnije pratili izvore, prikaz novosti izvučenih iz velikog broja feedova, transkribiranje, sažimanje dugih dokumenata i rješavanje drugih problema vezanih uz mukotrpni istraživački rad.
Zasad je teško procijeniti koliko će nekoliko mjeseci star startup zaista biti uspješan, ali se čini kako neće biti moguće izbjeći širenje umjetne inteligencije u redakcije, kako sami modeli postaju sve bolji u pisanju, agregiranju informacija i minimiziranju halucinacija, prenosi DZNAP.
S obzirom na to koliko se brzo kultura općenito navikla na rastuću prisutnost sadržaja generiranog umjetnom inteligencijom na webu, moguće je zamisliti ne tako daleku budućnost u kojoj bi dio stanovništva radije brzo dobivao kratke vijesti od robota nego čekao malo duže na detaljnije izvještavanje koje pišu ljudi, zaključeno je u tekstu.
Izvor: DZNAP
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.




