TikTok špijunirao novinare Forbesa

TikTok špijunirao novinare Forbesa

TikTok špijunirao novinare Forbesa

Istraga, interno poznata kao Project Raven, počela je ovog ljeta.
 
foto: Pixabay
 
Interna istraga koju je provela ByteDance, matična kompanija platforme za razmjenu videa TikTok, otkrila je da su zaposleni u toj kompaniji pratili nekoliko novinara Forbesa koji su pisali o njima, objavio je Forbes, dodajući da su na neprikladan način dobijali pristup njihovim IP adresama i korisničkim podacima u pokušaju da utvrde da li su bili na istim lokacijama kao i zaposlenici ByteDancea.
 
Ovaj poslovni magazin piše da su praćeni novinari Forbesa Emily Baker-White, Katharine Schwab i Richard Nieva, a koji su ranije radili u BuzzFeed Newsu.
 
ByteDance je pratio više novinara Forbesa kao dio kampanje tajnog nadzora, koja je bila osmišljena da otkrije izvor curenja informacija unutar kompanije nakon priča koje, kako navodi Forbes, razotkrivaju stalne veze ove kompanije s Kinom. Kao rezultat istrage o taktikama nadzora, ByteDance je otpustio Chrisa Lepitaka, svog glavnog internog revizora. Izvršni direktor Song Ye, koji je odgovarao izvršnom direktoru ByteDancea Rubou Liangu, podnio je ostavku.
 
“Povjerenje javnosti u koje smo uložili ogromne napore bit će značajno narušeno nedoličnim ponašanjem nekoliko pojedinaca. Vjerujem da će nam ova situacija svima poslužiti kao lekcija”, kazao je Liang za Forbes.
 
Standardna je praksa da kompanije imaju grupu za internu reviziju ovlaštenu da istražuje kršenja kodeksa ponašanja, rekao je glavni savjetnik TikToka Erich Andersen, dodajući da su u ovom slučaju pojedinci zloupotrijebili svoja ovlaštenja za pristup podacima korisnika TikToka.
 
Forbes je prvi put o nadzoru, koji je nadgledao kineski tim na ByteDanceu, pisao u oktobru. ByteDance i TikTok tada nisu porekli praćenje, ali su o ovim objavama između ostalog komentarisali da “TikTok nije mogao pratiti američke korisnike na način na koji je članak sugerisao”. Ipak, u internom e-mailu, Liang je priznao da je TikTok korišten upravo na ovaj način, kao što je Forbes objavio.
 
“Ovo je direktan napad na ideju slobodne štampe i njenu kritičnu ulogu u funkcionalnoj demokratiji”, istakao je Randall Lane, direktor sadržaja u Forbesu.
 
Istraga, interno poznata kao Project Raven, počela je ovog ljeta nakon što je BuzzFeed News objavio priču koja otkriva da su zaposleni u ByteDanceu u Kini više puta pristupali korisničkim podacima u Sjedinjenim Američkim Državama, na osnovu više od 80 sati audio snimaka internih TikTok sastanaka. 
 
Nakon što je ova priča objavljena, glasnogovornica TikToka Hilary McQuaide rekla je da je neprihvatljivo ponašanje određenih pojedinaca, koji više nisu zaposleni u ByteDanceu, te da je to ogromna zloupotreba ovlaštenja da bi dobili pristup korisničkim podacima. 
 
„Ovo loše ponašanje je neprihvatljivo i nije u skladu sa našim naporima širom TikToka da zaslužimo povjerenje naših korisnika“, navela je.
 
Portparolka ByteDancea Jennifer Banks je pak kazala da ByteDance osuđuje ovaj „pogrešni plan“ koji je prekršio Kodeks ponašanja kompanije. Dodala je da ByteDance nije pronašao dokaze da je kompanija pratila Forbesove novinare mimo novinarke Baker-White, ali da je istraga u toku. Interni materijali kompanije koje je pregledao Forbes ukazuju na nadzor nad Schwab i Nievom.
 
Godine 2021. TikTok je postao najposjećenija web stranica na svijetu, ali vlasništvo nad aplikacijom od kineskog tehnološkog giganta ByteDancea izazvalo je zabrinutost oko pristupa kompanije ličnim podacima miliona američkih građana, kao i njene sposobnosti da manipuliše i utiče na korisnički sadržaj. Kompanija trenutno pregovara o ugovoru o nacionalnoj sigurnosti s Komitetom za strane investicije Ministarstva finansija u Sjedinjenim Američkim Državama (CFIUS), koji će regulisati način na koji aplikacija društvenih mreža u kineskom vlasništvu rukuje ličnim korisničkim podacima Amerikanaca. 
 
Sredinom decembra američke savezne države Utah i Alabama su se pridružile Teksasu, Merilendu i Južnoj Dakoti, državama koje su zabranile korištenje društvene mreže TikTok na uređajima državne službe i njihovim mrežama zbog zabrinutosti za nacionalnu sigurnost.
 
Ove mjere su uslijedile nakon upozorenja direktora Federalnog istražnog biroa (FBI) Christophera Wrayja od prošlog mjeseca koji je rekao da bi kineska vlada mogla koristiti ovu platformu društvenih mreža za razmjenu kratkih videa, a koja je u vlasništvu kineske firme ByteDance, za kontrolu prikupljanja podataka o milionima američkih korisnika ili kontrolisati algoritam preporuka, a koji bi se mogao koristiti za operacije utjecaja.
 
Izvor: Forbes
___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.