Virtuelna voditeljica čita vijesti na podgoričkom portalu Dan

Virtuelna voditeljica čita vijesti na podgoričkom portalu Dan

Virtuelna voditeljica čita vijesti na podgoričkom portalu Dan

Ana AI prva je virtuelna voditeljica u Crnoj Gori koja na portalu Dan čita vijesti u formi informativne emisije.

Foto: Screenshot YT/ Dan

Crnogorski portal Dan predstavio je virtuelnu voditeljicu Anu AI koja svakog radnog dana, od kraja jula, čita vijesti u formi informativne emisije.

Virtuelna voditeljica portala iz Podgorice, kako piše Radio Slobodna Evropa (RSE), uglavnom, posjeduje pravilnu dikciju.

Urednik ovog portala Mili Prelević je za RSE objasnio da Ana AI čita vijesti koje napišu novinari i da je riječ o prvom projektu ovog tipa u Crnoj Gori koji je urađen pomoću generativne vještačke inteligencije (AI), tehnologije koja može da proizvede različite vrste sadržaja, uključujući tekst, slike, audio i sintetičke podatke.

Prelević je, kako piše RSE, dodao i da Ana AI nije nesigurna, kao i da pri emitovanju njenih vijesti nije potreban snimatelj, te nije potrebno gubiti vrijeme na šminjanje ili odijevanje virtuelne voditeljice. Za virtuelnu voditeljicu potrebno je, kako je naveo, uraditi samo blage ispravke dikcije kako bi njeno čitanje bilo “savršeno”. RSE piše i da je Prelović dodao da su novinari u Danu dobro reagovali na Anin dolazak, a naveo je i da se novinari tog portala zbog njenog dolaska ne osjećaju ugroženo.

Upotreba vještačke inteligencije u novinarstvu otvara brojna pitanja, naročito kada je riječ o etici, a RSE piše da stručnjak za vještačku inteligenciju Mihailo Backović kaže da je AI koristan alat koji može biti opasan ukoliko se nađe u rukama nekog ko namjerava da proizvodi propagandu u ogromnim količinama. Ipak, dodao je i da je sama upotreba AI nije problematična sve dok uređivačka politika medija koji je koristi, primjenjuje visoke etičke standarde i ne dozvoljava zloupotrebu takvih tehnologija. Kako prenosi RSE, Vacković smatra da verifikacija sadržaja i dalje zavisi od čovjeka.

Novinarka i voditeljica televizije Vijesti Danijela Lasica je, kako pise RSE, rekla da bi bez obzira na voditeljske greške, novinarstvo bez ljudske emocije bilo užasno i opasno. Dodala je i da se za razliku od virtuelne Ane AI, ona mora našminkati, obući, da može napraviti grešku i pogrešno akcentovati nešto, ali da će za razliku od nje ona pronaći, napisati, ispitati i saopštiti tu vijest sa razumijevanjem.

Dugogodišnji urednik novinske agencije MINA iz Podgorice, Ivica Seferović, smatra da bi novinari u budućnosti mogli postati suvišni, a RSE navodi i da neki novinari koje su kontaktirali nisu željeli javno ni govoriti o ovoj temi.

Pojavljivanje virtuelne voditeljice na Danu nije prvo što je ovaj portal uradio po pitanju korištenja vještačke inteligencije. Prije toga su, kako piše RSE, objavili nekoliko tekstova putem Chat GPT-a, aplikacije za vještačku inteligenciju koja generiše tekst, odnosno na zadatu temu stavi naslov, podnaslov i napiše tekst. Iz uredništva Dana tvrde da za takve tekstove naznače da su rađeni putem vještačke inteligencije.

Na transparentnost pri objavljivanju takvih tekstova upozorio je i profesor sa Fakulteta političkih nauka u Ljubljani, Marko Milosavljević koji je radio na istraživanjima upotrebe vještačke inteligencije u medijima. Milosavljević je, prema pisanju RSE, rekao da je problem njene upotrebe izraženiji u manjim medijima i sredinama, gdje ne postoji dovoljan senzibilitet oko toga kako stvari etički i legalno urediti. Ipak, navodi se da Milosavljević smatra kako vještačka inteligencije može dosta pomoći u redakcijama i da može olakšati posao novinarima. Kao primjer je naveo transkripciju intevjua gdje novinari, upotrebom vještačke inteligencije, mogu uštediti dosta vremena.

RSE piše da je izvršni direktor kompanije OpenAI koja se bavi vještačkom inteligencijom nedavno naveo da je zastrašen svojom tvorevinom ukoliko bi bila upotrijebljena za dezinformacije velikih razmjera ili cyber napade. RSE piše da u Digitalnom forenzičkom centru ukazuju na to da je veliki broj svjetskih stručnjaka potpisao apel u kome se traži šestomjesečna pauza u istraživanju vještačke inteligencije, ukazujući na velike rizike za čovječanstvo. U Evropskoj uniji je, kako se navodi, trenutno u pripremi AI Act, odnosno Zakon o vještačkoj inteligenciji koji bi mogao biti usvojen do kraja godine. Ovaj zakon bi bio prvi veliki zakon u svijetu kojim se reguliše vještačka inteligencija.

Izvor: RSE

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.