• YouTube

Vijesti i događaji

Više od sto napada na ekološke novinare u Italiji u posljednjih četrnaest godina

U Italiji zabilježeno 114 napada na novinare koji izvještavaju o zaštiti okoliša

Više od sto napada na ekološke novinare u Italiji u posljednjih četrnaest godina

Objavljeno istraživanje o napadima i prijetnjama novinarima koji izvještavaju o ekologiji u Italiji.

foto: Pixabay/Wolfgang Ehrecke

Od 2011. do 2025. u Italiji je zabilježeno 114 slučajeva napada na novinare koji izvještavaju o zaštiti okoliša, pokazalo je istraživanje autora i saradnika Međunarodnog instituta za štampu (IPI) Marte Frigerio i Gianluce Live.

Istraživanje “Loša klima: neotkrivene prijetnje novinarima koji izvještavaju o zaštiti okoliša u Italiji” pokazuje da su freelance novinari koji se bave ovim temama najviše izloženi online govoru mržnje, zastrašivanju i SLAPP tužbama. Takođe, pokazuje da mnogi novinari koji izvještavaju o temama zaštite okoliša pribjegavaju autocenzuri kako bi izbjegli represiju moćnih aktera ili online napade. Autori navode i da je broj napada na novinare koji izvještavaju o zaštiti okoliša vjerovatno veći od evidentiranog, budući da brojne prijetnje ostaju neprijavljene.

Osim toga, uočeno je prisustvo koordiniranih dezinformacijskih mreža, naročito na društvenim mrežama X i Instagram, na kojima su novinari koji izvještavaju o zaštiti okoliša izloženi mizoginim, ekstremno desničarskim i antievropskim narativima.

U istraživanju su posebno istaknuti napadi i pritisci na italijansku novinarku Francescu Santolini, koja se zbog izvještavanja o okolišnim pitanjima našla na meti online kampanja mržnje nakon što je u aprilu 2024. objavila esej Ecofascisti, u kojem istražuje kako krajnja desnica koristi ekološke teme za promociju nacionalističkih ideja.

Napadi su počeli nakon njenog gostovanja na televiziji krajem jula 2024, a snimak sa gostovanja izazvao je lavinu mizoginih i nasilnih komentara, uključujući prijetnje silovanjem i smrću. Istraživanje je pokazalo da je taj talas mržnje dodatno pojačan objavama desničarskih blogera i medija, te da je kulminirao u martu 2025, kada je dobila prijetnju smrću. Novinarka Santolini podnijela je više prijava policiji i izbrisala svoj nalog na X-u zbog stalnog uznemiravanja.

Slične priče o ušutkivanju i pravnom zastrašivanju dijele i lokalni novinari poput Luciana Manne i novinarke Nuri. Luciano Manna je lokalni novinar koji je primio brojne prijetnje i bio meta zastrašivanja, a jedan je od rijetkih koji je dozvolio da njegovo ime i prezime budu objavljeni u istraživanju. Puno ime i prezime novinarke Nuri nije objavljeno iz sigurnosnih razloga. Ona je godinama istraživala slučaj zagađenja okoliša koje je prouzrokovala fabrika u jednom od najbogatijih gradova sjeverne Italije. Njen rad joj je, kako piše u istraživanju, donio veliko priznanje, ali i veliki broj prijetnji i zastrašivanja.

Nekoliko drugih intervjua s novinarima, provedenih u okviru ovog istraživanja, otkrilo je dodatne slučajeve koji nisu zabilježeni u zvaničnim bazama podataka, što, kako se navodi, ukazuje na mnogo širi problem.

IPI navodi da je ovo prvo istraživanje koje se bavi napadima na novinare koji izvještavaju o okolišnim temama u Italiji. Istraživanje obuhvata podatke organizacije Ossigeno per l’Informazione i platforme Mapping Media Freedom, koja djeluje u sklopu konzorcija Koalicije organizacija za slobodu medija i novinarskih grupa Media Freedom Rapid Response (MFRR) i koja prati kršenja slobode medija širom Evrope.

Izvor: IPI

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.