• YouTube

Trideset godina Mediacentra: Elvira Jukić Mujkić

Trideset godina Mediacentra: Elvira Jukić Mujkić

Trideset godina Mediacentra: Elvira Jukić Mujkić

Elvira Jukić Mujkić piše o Media.ba i njegovom sadržaju za novinare.

Foto: Imrana Kapetanović

Media.ba je jedan od glavnih resursa Mediacentra Sarajevo. U njemu se nalaze hiljade sadržaja – vijesti, edukativnih i analitičkih članaka, istraživanja o medijima, novinarstvu, prošlosti i budućnosti profesije. Nastao je prvo kao online izdanje štampane publikacije Netnovinar 2003. godine, da bi se 2006. godine preimenovao u Media.ba i razvio u specijalizirani portal za medije i novinarstvo, kojem su doprinijele stotine autora i novinara iz regije. Radu i rastu portala doprinijele su i njegove urednice – od Nevene Ršumović i Aide Kalender do Elvire Jukić Mujkić, Marije Arnautović i Sadete Bajrović. Iako je redakcija Media.ba mala – čine je novinarke Nejra Hasečić i Selma Fukelj, te urednica i istraživačica Anida Sokol – broj saradnika je veliki i stalno raste.

Povodom trideset godina Mediacentra Sarajevo, nekadašnja glavna i odgovorna urednica Elvira Jukić Mujkić piše o specijaliziranom portalu za novinare Media.ba i o njegovom edukativnom, informativnom i analitičkom sadržaju.

Trideset godina Mediacentra

Piše: Elvira Jukić Mujkić

Voditi usko specijalizirani online medij, i to više od dvije decenije u Bosni i Hercegovini, nije mnogima uspjelo. Iako je najveća zasluga na redakciji Mediacentra Sarajevo, Media.ba je portal koji su sve ove godine gradili i mnogobrojni saradnici: cijela jedna zajednica ljudi koji se bave novinarstvom, komunikacijama, književnošću, izdavaštvom, dokumentaristikom, filmom, analitikom, istraživanjima, raznim granama umjetnosti, kulturom, aktivizmom, pa ponekad i drugim poslovima koji se na prvu možda ne povezuju s medijima.

Dvije decenije portala

Krajem 2015. dobila sam lijep a težak zadatak da uređujem Media.ba. Nakon prethodnih nekoliko godina praćenja dnevno-političkih tema i rada u redakcijama koje imaju dnevnu produkciju vijesti, rad na specijaliziranom portalu o medijima mogao bi se na prvu činiti sporim i kao medij koji nema o čemu pisati svaki dan. Sve je osim toga. Svaki dan bi se javila nova tema, stigla nova zanimljivost ili se prosto kroz razgovore u timu Mediacentra rodila nova ideja za istraživanja, treninge, edukativne članke ili analize.

Skoro sedam godina rada u Mediacentru me istinski obogatilo, naučilo mnogo čemu, povezalo sa stotinama profesionalaca i odvelo u mnoge druge države, gdje sam dijelila ono na čemu smo radili, ali i učila o medijima, novinarstvu, o politikama koje kroje medijsko okruženje i o važnosti borbe za slobodno medijsko okruženje. 

Mediacentar Sarajevo slavi impresivnih 30 godina, iz onoga što razumijem od onih koji su i tada bili u profesiji – s relevantnošću kao i u vrijeme kad je osnovan, a to nije mala stvar. U te su godine stale i više od dvije decenije njegovog online izdanja kao posebnog resursa. Ono što postoji ovdje nije stručno edukativno štivo koje se uči na fakultetima i u školama novinarstva, a nisu ni posve praktični savjeti s radionica i treninga. Ovdje je kombinacija rada u redakcijama, terenskih istraživanja, čitanja literature, ali i pažljivog odmaka od svega toga kako bi se ponudila čitljiva, razumljiva i jasna nit o tome kakvo to novinarstvo javnost zaslužuje. 

Analiza

Novinarstvo je jedna od najizloženijih profesija – šta god objavite, podložno je komentarima, kritikama, analizama. Mnogo se iz toga može i naučiti, saznati i iskoristiti za unapređenje novinarskih vještina, ukoliko upotrijebite pravilne filtere i ne dopustite da suviše negativnosti prodre do vas. Svakako da je mišljenje publike bitno i da ga treba čuti, jer je upravo zadatak odgovornog i profesionalnog novinarstva da radi u interesu te javnosti.

Analizom onoga što objavljuju novinari bavi se portal Media.ba, ali uz mnogo pažnje, odmjerenosti i uz isproban metodološki pristup. Redovan sadržaj koji možete pronaći na portalu su analize medijskog izvještavanja, u kojima je jasno definisano šta se posmatra, zašto je taj sadržaj važan, kako on utiče na publiku, kakav je u odnosu na etičke i profesionalne standarde i kako bi idealno trebao da izgleda, uz preporuke i za javnost kako da čita i za autore kako da ubuduće pristupe temi.

Zadatak je to koji je Mediacentar Sarajevo sebi dao, nipošto kako bi birao jedne ili druge i govorio kako ovi mediji valjaju, a drugi ne, nego s ciljem isticanja dobrih praksi i prepoznavanja dobrog novinarstva, kvalitetnog i vrijednog prenošenja novim generacijama novinara, ali i vrijednog pažnje javnosti. Analize su nekada vrlo stroge, direktne i oštre, i nije jednostavno biti njihovim predmetom, ali to nikako nije s ciljem targetiranja niti izvrgavanja nepotrebnim kritikama, nego u cilju kolektivnog napretka u kvaliteti sveukupnog sadržaja koji se u bh. medijima objavljuje.

Edukacija

Glavni cilj već spomenutih analiza medijskog sadržaja je edukacija novinara i javnosti o profesionalnom novinarstvu. Ali portal nudi i mnogo više od toga. Godine, a sada je već moguće reći i decenije, članaka, uputstava i savjeta koje su napisali iskusni novinari i istraživači iz BiH, regije i svijeta, riznica su za svakoga ko ima nedoumice ili želi naučiti o novinarskoj profesiji.

Portal “krije” serijale o istraživačkom novinarstvu, o pristupima u izvještavanju o različitim osjetljivim temama poput nasilja nad ženama i djevojčicama, izvještavanju o djeci, o marginaliziranim skupinama građana, o nesrećama i ugroženima, o ratovima, ali i o izborima, političkim krizama, ekologiji i klimatskim promjenama. Redovan sadržaj na portalu su i preporuke za nove alate, aplikacije i publikacije koje mogu pomoći u edukaciji novinara i svakodnevnom radu, a koje su priređeni ili prevedeni sadržaji svjetski relevantnih sličnih medija, kojih nema mnogo.

Bogatstvo koje u sebi sadrži Mediacentar Sarajevo velikim dijelom je zabilježeno na portalu, a o njegovoj dugotrajnoj relevantnosti govore i oni koji su nekada, kao studenti, čitali i edukovali se, a danas na izvjestan način “vraćaju zajednici” kroz dijeljenje sopstvenih iskustava, pisanje novih edukativnih sadržaja, držanje treninga i prenošenje vještina koje njima pomažu u novinarstvu.

Vijesti 

Poput svakog drugog online medija, i Media.ba je osmišljen tako da donosi i dnevne vijesti iz svijeta novinarstva. Tako je svakog dana moguće pročitati najvažnije događaje iz svijeta koji utiču na medije, društvene mreže, uslove u kojima djeluju novinari, vijesti koje se tiču slobode medija i slobode izražavanja, kao i drugih sličnih tema.

Vijesti o napadima na novinare, ubistvima i zatvorenim novinarima, o najnovijim objavljenim istraživanjima iz oblasti novinarstva i medija daju široku sliku o tome kako problemi koje imamo u medijima u Bosni i Hercegovini nisu izolovani – da ima i gore, ali i bolje.

Među vijestima su i vrlo korisne informacije o otvorenim prilikama za novinare i istraživače, o treninzima, poslovima, plaćenim praksama, zakazanim konferencijama i edukacijama.

Na prste jedne ruke možete izbrojati usko specijalizirane medije gdje je moguće pronaći ovakve fokusirane informacije u zemljama okruženja. A čitaoci Media.ba nikada nisu bili samo iz Bosne i Hercegovine, kao što nisu bili ni autori. Bez cilja da to bude regionalni portal, na izvjestan način Media.ba to i jeste.

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.