• YouTube

Vijesti i događaji

Medijske organizacije upozoravaju na Hamasove napade na novinare u Gazi

Novinari u Gazi prijavljuju napade Hamasa na njih

Medijske organizacije upozoravaju na Hamasove napade na novinare u Gazi

Palestinski novinarski sindikat o napadima rijetko izvještava zbog straha od odmazde.

foto:  Mohammed Ibrahim on Unsplash / Arhiv

Organizacija za slobodu medija, Komitet za zaštitu novinara (CPJ), objavila je tekst u kojem je upozorila na pritiske i napade koje na novinare u Gazi vrši Hamas.

Nekoliko novinara iz Gaze izjavilo je za CPJ da su se suočili s prijetnjama, među kojima su i upozorenja Hamasa da novinari ne smiju izvještavati s protesta organizovanih u Gazi protiv ove grupe. Takođe su naveli da su ih pripadnici Hamasa fizički napali.

Dopisnik Awda TV-a, Mohammed Abu Aoun, rekao je za CPJ da su ga 2024. godine pretukle Hamasove snage unutrašnje sigurnosti dok je intervjuisao ženu u blizini bolnice Al-Aksa u Deir al-Balahu, u centralnoj Gazi.

“Tokom intervjua, žena je vrijeđala Hamas i neke od njegovih vođa. Policajci su me odmah odveli na nepoznatu lokaciju i pretukli”, rekao je 26-godišnji Abu Aoun. Dodao je da su mu pretražili mobitel i naredili mu da prestane raditi u blizini bolnice.

Palestinski novinarski sindikat (PJS) je krajem prošle godine objavio izvještaj u kojem navodi da su pripadnici Hamasa – naoružani ljudi u civilu koji su se predstavili kao članovi policijskog istražnog odjela – brutalno napali freelance fotografa lokalne medijske mreže Quds Feed i turske državne televizije TRT, Ibrahima Muhareba.

Kada je napadnut, Muhareb je radio iz šatora pored bolnice Nasser u južnoj Gazi.

“Kada sam pokušao kontaktirati policajca zaduženog za novinarske poslove, pokušali su mi rastaviti šator. Kada sam krenuo da se opirem, počeli su me udarati nogama”, rekao je Muhareb, prenosi CPJ.

Šef PJS-a, Nasser Abu Bakr, rekao je za CPJ da postoje ozbiljna kršenja zakona koja Hamas čini nad novinarima.

“Napadi koji se dešavaju kreću se od sudskih poziva, ispitivanja, telefonskih prijetnji, premlaćivanja i hapšenja, do uznemiravanja, zabrana objavljivanja, miješanja u sadržaj i nadzora”, izjavio je Abu Bakr.

CPJ navodi i da PJS često dokumentuje napade Hamasa na medije, ali ih ne objavljuje iz straha od odmazde. U drugim slučajevima, PJS za događaje saznaje iz druge ruke jer se novinari boje javno govoriti o njima.

Zamjenik šefa PJS-a, Tahseen al-Astal, rekao je za CPJ da palestinski novinari nerado iznose vlastite probleme, vođeni kolektivnom željom da “ne skreću pažnju sa rata u Gazi”, koji smatraju “prioritetnijom pričom”.

“Većina novinara počela je prakticirati autocenzuru kako bi izbjegli bilo kakve sigurnosne probleme”, dodao je.

Dodaje se da su kršenja slobode medija od Hamasa tokom rata u velikoj mjeri ostala nedovoljno prijavljena.

CPJ već gotovo dvije decenije dokumentuje kršenja slobode medija u Gazi i ubistva novinara, koja u najvećoj mjeri vrše izraelske odbrambene snage.

Rat u Gazi, prema podacima ove organizacije, označen je kao najsmrtonosniji period za novinare otkako je CPJ počeo voditi evidenciju 1992. godine. Među više od 52.000 ubijenih Palestinaca nalazi se najmanje 178 novinara koji su ubijeni od 7. oktobra 2023. godine. Ogromnu većinu ovih ubistava, hapšenja i prijetnji izvršile su izraelske snage, naglašava CPJ.

U odgovoru na upit CPJ-a, Ismail Al-Thawabta, generalni direktor vladinog ureda za medije u Gazi, izjavio je da vlada nije primila nikakve žalbe medija u vezi s prijetnjama u kontekstu izvještavanja o protestima ili javnim okupljanjima, prijetnjama od strane sigurnosnog osoblja ili pozivima od agenata unutrašnje sigurnosti.

Izvor: CPJ

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.