• YouTube

Vijesti i događaji

Novinari u Euronewsu Srbija pod prijetnjom otkaza zbog javnog neslaganja sa uredničkom politikom

Organizacije za slobodu medija upozoravaju na alarmantan pritisak na Euronews Srbija

Novinari u Euronewsu Srbija pod prijetnjom otkaza zbog javnog neslaganja sa uredničkom politikom

EFJ i NUNS traže da rukovodstvo Euronewsa Srbija prestane s pritiscima i prijetnjama otkazima zaposlenima tog medija.

foto: Unsplash/Jovaughn Stephens

Evropska federacija novinara (EFJ) i Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) saopštili su da su medijski radnici Euronews Srbija mjesecima izloženi ozbiljnim pritiscima u toj medijskoj kući.

“Urednici i menadžeri nikada ne smiju biti izvor pritisaka – naprotiv, oni bi trebalo da budu prva linija odbrane profesionalizma i novinarske etike”, naveli su u zajedničkom saopštenju.

Prema njihovim informacijama, pritisci na medijske radnike u Euronewsu Srbija dolaze od menadžmenta i uredničkog rukovodstva tog medija. Pritisci, kako navode, uključuju cenzuru, neprofesionalne zahtjeve, zabranu postavljanja pitanja određenim predstavnicima vlasti i izricanje sankcija za odbijanje provođenja takvih naloga.

EFJ i NUNS ističu kako je, zbog ovakvih pritisaka, urušavanja osnovnih novinarskih standarda i neprihvatljivih uslova, više novinara već napustilo ovu medijsku kuću. Posebno zabrinjavajuće je, kako navode, to što su zaposleni u ovom mediju otvoreno upozoreni da “moraju biti svjesni ko je vlasnik medija” ukoliko žele da zadrže posao, što, dodaju, predstavlja grubo kršenje slobode izražavanja i uređivačke nezavisnosti. Podsjećaju da je ovaj medij u vlasništvu Telekoma Srbije, kompanije koja je u većinskom državnom vlasništvu.

Situacija se, kako dodaju, dodatno pogoršala nakon objavljivanja saopštenja Euronewsa Srbija iz aprila ove godine, u kojem ovaj medij poziva nadležne da omoguće rad Radiotelevizije Srbije (RTS), koji su privremeno blokirali studenti. U tom saopštenju se, između ostalog, navodi i da medijski radnici RTS-a više od 70 sati “rade u getu i žive na poternicama”, ne mogu da odu na svoj posao, da izvještavaju, izloženi su torturi i nasilju, te su “proterani iz javnog prostora i linčovani na društvenim mrežama”.
 
EFJ i NUNS navode da je riječ o saopštenju koje je sadržavalo krajnje neprimjeren i manipulativan jezik u vezi sa protestima studenata ispred Radiotelevizije Srbije. Dodali su i da to saopštenje nije potpisala redakcija Euronewsa, te da se više od 80 novinara i drugih medijskih radnika iz redakcije javno "ogradilo od njegovog sadržaja, naglašavajući da ono ne odražava njihova profesionalna uvjerenja niti Kodeks novinara Srbije”.

Nakon pomenutog saopštenja, NUNS i EFJ dodaju da su se zaposlenici Euronewsa Srbija suočili s direktnim prijetnjama od poslodavca jer su iskoristili svoje zakonsko pravo da javno izraze neslaganje s nedavnim zvaničnim saopštenjem kompanije.

EFJ i NUNS zaključuju da ovakve radnje predstavljaju otvoreno kršenje Zakona o javnom informisanju i medijima Srbije, koji izričito zabranjuje kažnjavanje novinara zbog javno iznesenih stavova. Novinari Euronewsa Srbija navodno dobijaju upozorenja o otkazu, koja dolaze direktno od regionalnog direktora tog medija.

Zaposlenici Euronewsa Srbija su, kako se navodi, takođe obaviješteni o planiranim mjerama “racionalizacije”, koje uključuju otpuštanja i smanjenje obima proizvodnje programa, zbog navodnih slabih rezultata. Očekuje se da bi te mjere mogle stupiti na snagu u naredna dva mjeseca.

“Istovremeno se i dalje zapošljavaju novi radnici, što izaziva ozbiljnu sumnju u vjerodostojnost i dosljednost navoda o višku zaposlenih. Na dan kada je najavljeno smanjenje broja zaposlenih, u redakciju je primljen novi novinar”, piše u saopštenju EFJ-a i NUNS-a.

Ove promjene su navodno uslijedile nakon što je većina novinara, urednika, snimatelja, tehničara i drugih medijskih profesionalaca zaposlenih u Euronewsu Srbija javno izrazila neslaganje sa radom menadžmenta tog medija. Od tada se radni raspored drastično izmijenio te je izuzetno iscrpljujući i neodrživ za zaposlene. Čitava smjena radnika je navodno iznenada uklonjena iz rasporeda bez ikakvog jasnog obrazloženja, a među zaposlenima raste zabrinutost da se takvim potezima pokušava vještački stvoriti slika o prekomjernom broju zaposlenih, kako bi se opravdali planirani otkazi, navode medijske organizacije.

“Podsjećamo sve nadležne strane da je sloboda medija zagarantovana Ustavom i zakonima Republike Srbije, kao i međunarodnim dokumentima koji pravo na slobodno javno informisanje prepoznaju kao osnovno ljudsko pravo. Cenzura, prijetnje, ucjene i pritisci na novinare su potpuno neprihvatljivi u bilo kojem demokratskom društvu”, ističu EFJ i NUNS.

Iz ovih medijskih organizacija su pozvali menadžment i uredništvo Euronewsa Srbija da prekinu s ovim praksama i obezbijede uslove za slobodan i profesionalan rad svih zaposlenih, bez straha od odmazde.

Naglašavaju da je posebno važno da odmah prestanu svi oblici pritiska – poput prijetnji otkazom i disciplinskim mjerama protiv novinara koji postupaju u skladu sa profesionalnim standardima.

“Svaki pokušaj gušenja medijskih sloboda ili kršenja prava novinara mora biti najoštrije osuđen”, poručuju.

EFJ i NUNS su najavili da će nastaviti podržavati sve novinare koji se bore za njihovo pravo da rade slobodno i u skladu sa zakonom, profesionalnim normama i sopstvenom savješću. Najavili su da će o dešavanjima i stanju u Euronewsu Srbija obavijestiti sve relevantne međunarodne organizacije i institucije u Srbiji koje se bave zaštitom slobode medija i bezbjednosti novinara

Izvor: EFJ, NUNS

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.