Rusija proglasila Amnesty International “nepoželjnom organizacijom”

Rusija proglasila Amnesty International “nepoželjnom organizacijom”
Organizacija Amnesty International izvještava o stanju ljudskih prava i medijskih sloboda širom svijeta.
foto: Canva/Ilustracija
Rusija je jučer zabranila rad međunarodne organizacije Amnesty International, proglasivši je “nepoželjnom organizacijom” u toj zemlji, javlja Reuters.
Politico izvještava da je rusko savezno tužilaštvo u saopštenju navelo da je Amnesty International “centar za pripremu globalnih rusofobičnih projekata“ i optužilo je da zagovara interese Ukrajine.
Reuters piše da ruski tužilac tvrdi kako je ova organizacija “učinila sve što je moguće da intenzivira vojni sukob u regionu”, pravdajući navodne zločine Ukrajine.
Organizacija Amnesty International, sa sjedištem u Londonu, osnovana je 1961. godine i zalaže se za ljudska prava i prava medijskih sloboda širom svijeta.
Iz Amnesty Internationala tvrde da je ova odluka dio šireg nastojanja ruske vlade da uguši neistomišljenike i izoluje civilno društvo.
“U zemlji gdje su na desetine aktivista i neistomišljenika zatvoreni, ubijeni ili prisiljeni na egzil, gdje su nezavisni mediji ocrnjeni, blokirani ili prisiljeni na autocenzuru, i gdje su organizacije civilnog društva zabranjene ili rasformirane – očigledno radite nešto ispravno ako vas Kremlj zabrani”, rekla je generalna sekretarka Amnesty Internationala Agnès Callamard.
Dodala je da će ova organizacija udvostručiti svoje napore na razotkrivanju kršenja ljudskih prava u Rusiji i da se neće povući niti odustati od borbe za zaštitu ljudskih prava u Rusiji i širom svijeta.
“Nećemo pokleknuti pred prijetnjama i nastavićemo neumorno raditi kako bi ljudi u Rusiji mogli uživati svoja ljudska prava bez diskriminacije. Nastavićemo dokumentovati i globalno govoriti o ratnim zločinima koje je Rusija počinila u Ukrajini”, istakla je Callamard.
Iz Amnesty Internationala dodaju i da se ovakva odluka temelji na ruskom zakonu kojim se organizacija može proglasiti nepoželjnom, a koji sam po sebi krši međunarodno pravo. Ističu da ona dovodi u rizik sve njihove partnerske organizacije, pristalice, novinare i druge saradnike jer je, prema ruskom zakonu, svako učešće u aktivnostima “nepoželjne organizacije” – krivično djelo. Svima koji sarađuju s organizacijama koje su u Rusiji proglašene nepoželjnim prijete novčane kazne do 15.000 rubalja (oko 185 američkih dolara), ali i zatvorske kazne do šest godina.
Od početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022., izvještava Politico, Amnesty International dokumentuje ruske ratne zločine i poziva da počinioci budu izvedeni pred lice pravde. Ova organizacija je, kako se navodi, u tom periodu povremeno kritikovala i Ukrajinu. Politico podsjeća da je šefica ureda ove organizacije u Kijevu podnijela ostavku 2022. godine, nakon što je organizacija objavila izvještaj u kojem se ukrajinska vojska optužuje za kršenje međunarodnog prava i ugrožavanje civila.
Kancelarija Amnesty Internationala u Moskvi zatvorena je već u prvim danima ruske invazije na Ukrajinu, a ruske vlasti su u toj zemlji zabranile i rad drugih organizacija za ljudska prava, poput Human Rights Watcha i međunarodne ekološke organizacije Greenpeace.
Nakon što je donesen zakon koji omogućava vlastima da organizacije proglašavaju nepoželjnim, od 2015. godine ruske vlasti su zbog navodnih prijetnji po nacionalnu sigurnost nepoželjnim proglasile na desetine organizacija civilnog društva, istraživačkih centara i medija. Među njima su i Radio Slobodna Evropa, istraživačko novinsko izdanje specijalizirano za provjeru činjenica Bellingcat, istraživački portal The Insider, novinska kuća Meduza, novinska kuća Novaya Gazeta Europe i drugi.
Izvor: Reuters, Amnesty International, Politico
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.