New York Times dobio najviše Pulitzera za 2025.

New York Times dobio najviše Pulitzera za 2025.
Među dobitnicima su i magazin New Yorker, Washington Post, ProPublica, Reuters i Wall Street Journal.
foto: Wikimedia
Njujorški Univerzitet Columbia jučer je objavio dobitnike najviših priznanja za novinarska ostvarenja. The New York Times osvojio je četiri Pulitzerove nagrade za 2025. godinu, i to u kategorijama eksplanatornog novinarstva, lokalnog i međunarodnog izvještavanja, te u kategoriji fotografije u vanrednim vijestima (Breaking News Photography).
U kategoriji eksplanatornog novinarstva nagrađena je priča o tome kako su Sjedinjene Američke Države “posijale sjeme vlastitog neuspjeha u Afganistanu, prvenstveno podržavajući ubilačke milicije koje su civile tjerale u naručje Talibana”. Priču je radio novinarski tim New York Timesa: Azam Ahmed, Matthieu Aikins i Christina Goldbaum.
New York Times je, zajedno s listom The Banner, osvojio Pulitzerovu nagradu i u kategoriji lokalnog izvještavanja, za serijal priča o krizi izazvanoj fentanilom – jednom od najsmrtonosnijih droga na svijetu – u Baltimoru, s posebnim fokusom na nesrazmjeran uticaj ove krize na starije muškarce. Ovaj medij je nagrađen i za međunarodno izvještavanje, za istraživanje sukoba u Sudanu, uključujući izvještaje o stranom uticaju i trgovini zlatom, te potresne forenzičke nalaze o sudanskim snagama odgovornim za zločine i izazivanje gladi. Nagradu je dobio i fotograf New York Timesa Doug Mills, za seriju fotografija pokušaja atentata na tadašnjeg američkog predsjedničkog kandidata Donalda Trumpa, uključujući snimak koji bilježi trenutak kada metak prolijeće zrakom dok on govori.
Sljedeći po broju osvojenih ovogodišnjih Pulitzera je magazin New Yorker, koji je dobio tri nagrade. Među nagrađenim je saradnik ovog magazina i palestinski pjesnik Mosab Abu Toha. On je Pulitzera dobio u kategoriji za najbolji komentar i to za eseje o fizičkom i emocionalnom razaranju u Gazi.
Za najbolje fotografije u kategoriji reportaže izabrane su crno-bijele fotografije iz zatvora Sednaya u Siriji, koje je snimio saradnik New Yorkera Moises Saman.
Redakcija New Yorkera dobila je Pulitzera i u kategoriji audio izvještavanja, odnosno za podcast “In the Dark”, koji govori o istrazi o zločinima američke vojske u ratu u Iraku i 25 ubistava iračkih civila u Hadithi.
Washington Post je dobio dva Pulitzera, u kategoriji izvještavanja o vanrednim vijestima (Breaking News Reporting) i kategoriji vizuelnog izvještavanja i komentara (Illustrated Reporting and Commentary).
U kategoriji za istraživačko novinarstvo Pulitzera su dobili novinari Reutersa koji su otkrili slabe regulatorne mjere u SAD-u i inostranstvu, a koje omogućavaju da fentanil – jedna od najsmrtonosnijih droga na svijetu – bude jeftin i lako dostupan SAD-u.
U kategoriji za nacionalno izvještavanje, Pulitzera su dobili novinari Wall Street Journala, za hroniku političkih i ličnih preokreta najbogatijeg čovjeka na svijetu, Elona Muska, uključujući njegovo okretanje ka konzervativnoj politici, upotrebu legalnih i ilegalnih droga, te privatne razgovore s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Novinarke ProPublice Kavitha Surana, Lizzie Presser, Cassandra Jaramillo i Stacy Kranitz pobjednice su u kategoriji za priče od javnog interesa. Riječ je pričama koje govore o trudnicama koje su preminule nakon što su ljekari odgađali hitno potrebnu medicinsku pomoć zbog straha da bi mogli prekršiti nejasne izuzetke u američkim saveznim državama s restriktivnim zakonima o abortusu.
Izvor: Pulitzer Prizes
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.