Novinari iz Sirije i Iraka na obuci u Bosni i Hercegovini o izgradnji mira

Novinari iz Sirije i Iraka na obuci u Bosni i Hercegovini o izgradnji mira

Novinari iz Sirije i Iraka na obuci u Bosni i Hercegovini o izgradnji mira

Novinari i novinarke iz Sirije i Iraka tokom sedmice su u posjeti Bosni i Hercegovini povodom obuke o izvještavanju o tranzicijskoj pravdi.

foto: bhn

Mediji i organizacije civilnog društva imaju važnu ulogu u post-konfliktnim procesima izgradnje mira i društva tolerancije, a u takvim okolnostima novinari moraju biti odgovorniji i profesionalniji, jer medijski sadržaji koje proizvode imaju uticaj na kulturu i ponašanje građana, rečeno je na radionici o temi „Tranzicijska pravda i izvještavanje“ u Sarajevu.

Šestodnevna radionica koju organizuje Udruženje BH novinari uz podršku danske organizacije International Media Support (IMS) okupila je 11 novinara i aktivista civilnog društva iz Sirije i Iraka.

„Medijske kuće i organizacije civilnog društva moraju biti odgovornije i kreativnije u svom djelovanju u ratnim i post-ratnim društvenim okolnostima. Novinari i aktivisti moraju biti svjesni kako medijski sadržaji i aktivitet civilnog sektora značajno utiču na percepciju stvarnosti, kulturu kao i ponašanje građana“, rekao je medijski savjetnik IMS-a Henrik Keith Hansen te istakao kako su društvu u specifičnim konfliktnim okolnostima potrebni novinari koji bi izvještavali na inovativan način, sa fokusom na rješenjima i koji mogu napraviti iskorak iz  konvencionalnog izvještavanja.

„S obzirom da su novinari Bosne i Hercegovine u novijoj historiji iskusili kako ratno tako i tranzicijsko novinarstvo, vjerujem da će radionica u Sarajevu pomoći i doprinijeti izgradnji mira kao i izgradnji medijske scene u Iraku i Siriji“, rekao je programski direktor IMS-a Osama Hababe te iskazao snažnu podšku ove organizacije konstruktivnom izvještavanju koje istovremeno razumije i osnažuje građane.

Generalna tajnica Udruženja BH novinari Borka Rudić istakla je značaj organiziranja novinara u profesionalne asocijacije, naročito u konfliktnom i post-konfliktnom kontekstu.

„To je važno zbog promocije etičkih principa i integracije medijske zajednice, kao i zbog doprinosa razvijanju medijskih zakona i institucija kao infrastrukture potrebne za slobodno djelovanje medija i rad novinara“, rekla je Rudić.

Sudionici i sudionice će kroz šest dana edukativnog programa, između ostalog, učiti i diskutovati o  standardima fer, balansiranog i objektivnog izvještavanja o osjetljivim temama vezanim za rat i kršenja ljudskih prava, tranzicijskoj pravdi i suočavanju sa prošlošću, dokumentovanju ratnih zločina te medijskom doprinosu izgradnji mira i stabilnoti.

Svoja iskustva sa polaznicima razmijeniće medijski profesionalci, predstavnici akademske zajednice, stručnjaci za tranzicijsku pravdu i aktivisti iz BiH. Pored toga, predviđene su posjete redakcijama Oslobođenja i Federalne televizije, BHN klubu novinara u Mostaru i Galeriji 11/07/95 u Sarajevu.

Izvor: BHN

___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.