U Peruu zatvoren bivši predsjednički kandidat zbog ubistva novinara iz 1988.

U Peruu zatvoren bivši predsjednički kandidat zbog ubistva novinara iz 1988.

U Peruu zatvoren bivši predsjednički kandidat zbog ubistva novinara iz 1988.

“Konačno je pravda zadovoljena”.

foto: Screenshot / YouTube América Noticias 

Sud u Peruu osudio je u četvrtak 13. aprila bivšeg predsjedničkog kandidata i ministra unutrašnjih poslova te zemlje Daniela Urrestija na 12 godina zatvora zbog njegove uloge u ubistvu novinara Huga Bustiosa 1988. godine.

Urresti, 66-godišnji penzionisani vojni general, osuđen je za učešće u zasjedi u andskoj regiji Ayacucho u kojoj je ubijen Bustios, dok je novinar Eduardo Rojas ranjen. Obojica su izvještavali o sukobu između vladinih trupa i gerilaca “Sjajnog puta”, piše Komitet za zaštitu novinara (CPJ).

“Izricanje presude Danielu Urrestiju za ubistvo novinara Huga Bustiosa važan je korak ka okončanju nekažnjivosti za zločine protiv medija u Peruu i snažan podsjetnik na dug i bolan put za porodice koje traže pravdu”, kazao je Carlos Martinez de la Serna, programski direktor CPJ-a, dodajući da porodica i kolege Huga Bustiosa konačno imaju završetak.

Bustiosova kćerka Sharmeli je za peruanski radio izjavila kako je pravda konačno zadovoljena.

“Prošle su 34 godine otkako je moj otac ubijen, ali konačno je pravda zadovoljena i konačno smo dobili pravdu koja nam je do sada bila uskraćena”, kazala je.

Bustios je bio reporter Caretasa, najuticajnijeg peruanskog časopisa, i predsjednik Nacionalnog udruženja novinara. Često je pisao o vojsci i gerili i njihovom kršenju ljudskih prava tokom sukoba.

Ubijen je 24. novembra 1988. godine u 38. godini, u zasjedi na periferiji Huante. Na dan ubistva, kako piše BBC, Bustios je krenuo da istražuje ubistvo jedne mještanke i njenog sina. On i njegov kolega novinar Rojas upali su u zasjedu i na njih je pucano dok su se motociklom probijali do sela. Za napad su prvobitno bili okrivljeni gerilci “Sjajne staze”, ali su očevici rekli da ga je izvela vojska. Urresti je tada bio vojni obavještajac. 

Godinama se slučaj vrtio između vojnih i civilnih sudova, ali 2007. godine, komandant vojne baze Huanta i još jedan oficir proglašeni su krivim za ubistvo Bustiosa. Jedan od osuđenih policajaca je 2011. godine umiješao Urrestija u slučaj, te je 2015. godine zvanično optužen za ubistvo. Tri godine kasnije, sud je oslobodio Urrestija, ali je vrhovni sud Perua 2019. poništio tu presudu i naredio novo suđenje, koje je u četvrtak završeno osuđujućom presudom.

U presudi suda navedeno je da je ukupno šest pripadnika vojske bilo umiješano u ubistvo novinara i da je Urresti jedan od njih.

CPJ podsjeća da su zajedno sa organizacijom za zagovaranje ljudskih prava Human Rights Watch i Centrom za pravdu i međunarodno pravo iznijeli slučaj pred Međuameričkom komisijom za ljudska prava koja je 1997. godine proglasila državu Peru odgovornom za ubistvo Bustiosa.

Uprkos povezanosti s ubistvom, kako piše CPJ, Urresti je bio ministar unutrašnjih poslova Perua u periodu između 2014. i 2015., dvaput se kandidovao za predsjednika, a prošle godine je umalo bio izabran za gradonačelnika Lime.

Glas Amerike (Voice of America - VOA) podsjeća na podatke peruanske Komisije za istinu i pomirenje u kojima se navodi da je u dvije decenije borbi između pobunjenika i snaga sigurnosti 69.000 ljudi poginulo ili nestalo.

Izvor: CPJ, VOA, BBC

___

Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.