Potpredsjednik Vlade Crne Gore proglašen krivim za klevetanje novinara Danila Ajkovića

Potpredsjednik Vlade Crne Gore proglašen krivim za klevetanje novinara Danila Ajkovića
Novinar prvostepenu presudu suda smatra važnim doprinosom u borbi za očuvanje dostojanstva novinarske profesije
foto: TV Vijesti
Osnovni sud u Podgorici presudio je da je potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Crne Gore Nik Đeljošaj u više navrata klevetao novinara Televizije Vijesti Danila Ajkovića u decembru 2022. godine, javili su danas crnogorski mediji.
Sutkinja Osnovnog suda u Podgorici Ivana Martić obavezala je Đeljošaja da, zbog povrede ugleda i časti, Ajkoviću isplati 1.800 eura, da plati advokatske troškove Ajkovićevoj zastupnici, kao i da presudu, u roku od 15 dana od dana pravosnažnosti, o svom trošku objavi u štampanom izdanju "Vijesti", kao i na portalu "Vijesti".
U prvostepenoj presudi je, kako prenose mediji, zaključeno da je Đeljošaj u više navrata tokom decembra 2022. klevetao Ajkovića. On je, kako se navodi, prvo sa službenog e-maila poslao svim medijima izjavu tvrdeći, između ostalog, da je novinar o njemu napravio naručeni, plaćeni i lažni prilog. Zatim je Đeljošaj isto ponovio ispred zgrade Osnovnog suda u Podgorici nakon suđenja, da bi iste optužbe potom ponovio na svojoj zvaničnoj Facebook stranici, a sedmicu kasnije i u sudnici.
"Označavajući tužioca kao nekoga ko novinarski posao radi po nalogu, kome se plaća za pravljenje lažnih, namještenih i naručenih priloga, a pritom ne pružajući nikakve dokaze za ovakve stavove, tuženi je nesumnjivo povrijedio čast i ugled tužioca. Ovo naročito kod činjenice da je tužilac višestruko nagrađivani novinar koji je priznat i afirmisan u oblasti crnogorskih medija, na šta ukazuju dodijeljene nagrade", istakla je Martić u presudi.
Navedeno je i da je riječ o novinaru jedne od najgledanijih i najrespektabilnijih televizija u Crnoj Gori, čija je oblast djelovanja, između ostalog, i praćenje sudskih procesa, pa se, kako se navodi, težina ovakvih izjava tuženog neminovno morala odraziti na sferu prava tužioca.
Sud u prvostepenoj presudi navodi i da ovakve kvalifikacije tuženog na račun tužioca zasigurno nisu date u dobroj vjeri, a podobne su da povrijede čast tužioca, da kod prosječnog čovjeka stvore negativan utisak o njemu kao profesionalcu, s obzirom na posao kojim se bavi, zatim njegov ugled, kao mišljenje koje okolina ima o njemu.
"Rezon je ovog suda, ukoliko novinar pravi naručene i lažne priloge, te da za to uzima novac, takvo postupanje ne samo da bi bilo osnov za pokretanje postupka zbog kršenja novinarskog kodeksa, već bi takve aktivnosti novinara povlačile i odgovornost pred nadležnim državnim organima. Zbog toga su izjave i objave tužioca zahtijevale miješanje suda, te tužilac osnovano potražuje zaštitu svojih prava", piše u presudi.
Ajković je izjavio da vjeruje da će presuda u potpunosti biti potvrđena pred Višim sudom, a presudu, kako je istakao, smatra važnim doprinosom u borbi za očuvanje dostojanstva novinarske profesije.
"Na ovaj način trajno će ostati zabilježeno da jedan javni funkcioner nije prezao da, nezadovoljan činjenicama koje sam prezentovao javnosti, posegne za grubim neistinama, a da nakon toga u sudnici ne ponudi nijedan dokaz za svoje optužbe", kazao je Ajković.
Rekao je i da je ova presuda izuzetno važna za buduću sudsku praksu jer se njome, kako je naglasio, jedan visoki javni funkcioner obavezuje da je o svom trošku objavi u dva medija, štampanom listu i na portalu, čime je sud stao u zaštitu slobode izražavanja, kad god se novinar u svom radu drži profesionalnih standarda.
Izvor: Vijesti.me, Pobjeda.me, SafeJournalists
___
Želite sedmični pregled vijesti, analiza, komentara i edukacija za novinare u Inboxu Vašeg e-maila? Pretplatite se na naš besplatni E-bilten ovdje.